Počet chrípkových ochorení stúpa: Lekári odporúčajú pohyb, vitamíny a očkovanie
O takmer deväť percent stúpol v Banskobystrickom kraji za týždeň počet chrípkových a chrípke podobných ochorení (CHPO). Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) bol vyšší o 5,5 percenta. Vyplýva to z informácií, od hovorkyne RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.
V porovnaní s vlaňajškom je výskyt ARO rovnaký a výskyt CHPO nižší o tretinu. Podľa analýzy hlásení 54 percent lekárov pre deti a dorast a 51 percent lekárov pre dospelých, je v súčasnosti chorých na ARO 5 731 ľudí, čo predstavuje 1 670 chorých na 100 000 obyvateľov v starostlivosti lekárov, hlásiacich v tomto týždni do systému počty chorých. Na chrípku ochorelo 389 ľudí, čo je takmer 114 chorých na 100 000 obyvateľov.
Závažné prípady neevidujú
RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, neevidoval tento týždeň žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). Ešte stále sa na pôvode ochorení podieľajú predovšetkým vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia.
Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Rimavská Sobota (770), Lučenec (696), Žiar nad Hronom (633) ale aj v okresoch Banská Bystrica a Žarnovica. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení, je najvyšší počet pacientov v okrese Lučenec, nasleduje Poltár, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Najviac chorých je medzi ekonomicky činným obyvateľstvom a deťmi základných škôl. Podstatne nižšiu chorobnosť evidujú epidemiológovia medzi dôchodcami.
Najlepšou voľbou je očkovanie
Za najúčinnejšiu ochranu proti uvedeným ochoreniam je podľa odborníkov celoročne konzumovať stravu bohatú na vitamíny, otužovať sa, pohybovať na čerstvom vzduchu, obliekať sa primerane počasiu. Najlepšou cestou ako sa chrípke vyhnúť, je dať sa zaočkovať. Keďže chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter sú pre každú sezónu pripravené nové očkovacie látky. Vo vakcíne nie je celý vírus, ale len jeho časti a preto vakcína nemôže spôsobiť chrípkové ochorenie. Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne, takže je žiaduce dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november.
Foto: ilustračné