Monika Gécziová Rôzne Správy

Obdivuhodný čin Jána a Rolanda: Vyčistili okolie cesty z Popradu až do Revúcej

Ján a Roland sú mladí Revúčania, ktorým nie je jedno v akom svete žijú a chcú svojou troškou prispieť k jeho zlepšeniu. Dali si neľahký cieľ - vyzbierať odpadky na celej ceste z Revúcej do Popradu. Podarilo sa im to?

Ilustračný obrázok k článku Obdivuhodný čin Jána a Rolanda: Vyčistili okolie cesty z Popradu až do Revúcej
27
Galéria
Foto: Ján Lopušek

Ján sa po rokoch života v Prahe vrátil do rodnej Revúcej a striedavo žije tam i v Poprade. Z veľkého mesta, kde sa venoval investíciám do startupov, si, ako sám tvrdí, priniesol kopec inšpirácie a nadšenia robiť nové veci. K zbieraniu odpadkov ho inšpiroval jeho dlhoročný kamarát, grafik Roland.

Nakoľko obaja chodia spolu s občianskym združením Naša Revúca zbierať odpad v okolí domova a Ján často cestuje medzi Popradom a Revúcou, rozhodol sa pre neľahkú úlohu. Najskôr sám vyzbieral čiernu skládku na horskom priechode Vernár, kde tiež nainštaloval provizórny smetný kôš. Smeti však lesná zver porozťahovala do okolia.

“Tu som dostal nápad vyzbierať odpad po celej dĺžke cesty medzi Popradom a Revúcou. Z auta sa mi to zdalo ako dobrý nápad, odhadom na jednu dlhú cestu autom. Tak som oslovil Rolča a on sa ma nepokúšal ani odhovárať, lebo ma už pozná,” smeje sa mladý aktivista.

Foto: Ján Lopušek

Dva víkendy a 25 hodín práce

Kamaráti napokon za dva víkendy a 25 hodín práce vyzbierali množstvo odpadu, ich cieľ sa im však nepodarilo splniť úplne. “Zo začiatku sme poctivo zastavovali a všetko dvíhali. Niektoré úseky, najmä v zákrutách, sú však na zastavenie nebezpečné. A potom prišli obrovské pocity zúfalstva, keď sme začali objavovať skládky odpadu vedľa cesty. Zastanete, aby ste zdvihli dve, tri plechovky a vedľa briežka je vyhodených 10 vriec,“ zúfa si Ján a dodáva, že niekoľko z nich zlikvidovali, avšak situácia, najmä na Vernári, je neúnosná. Len týždeň po tom, ako tam Jano vyzbieral celú skládku, našiel ju tam opäť. „Neuveriteľné, ako sa ľudia správajú. Nehovoriac o tom, že po celej dĺžke priechodu je znečistenie katastrofálne. Na toto už nemáme síl,“ vzdychol si.

Podľa jeho vlastných slov je odpad, ktorý zbierajú, dominantne luxusným tovarom. „Za čo iné môžem považovať plechovky od energetických nápojov, pív a minerálok, ak nie za prejav dostatku? Ľudia, ktorí ich vyhadzujú, sú nevedomí. Zaujíma ich svet len po okraj ich záhrady alebo konštrukcie auta. Akonáhle to vyhodia z okna, už sa ich to netýka,“ premýšľa Ján s tým, že je na čase túto pasivitu ľudí zlomiť a dospieť. „Už naozaj, ale naozaj nemáme argumenty na výhovorky“.

Foto: Ján Lopušek

Len čakať nemá význam

Ako dodáva, on sám nie je typ človeka, ktorý by čakal na niečo, čo mu padne zhora. Keď uvažuje nad svetom, opakuje si vetu, ktorú mu celý život hovorí jeho otec: „všetko so všetkým súvisí“. „Ak sa nebudem zaujímať o odpadky v mojom okolí, nebudem sa zaujímať, ani o to, koho mám voliť, kam idú moje dane alebo či sa rozkrádajú. Až nakoniec o to, že sa tu zavraždil novinár so snúbenicou. Nepôjdem do ulíc protestovať, nebudem podávať podnety na zlepšenia, nebudem sám hľadať riešenia a premýšľať nad svetom,“ uvažuje Ján.

A i napriek tomu, že sám v zbieraní odpadkov vidí len aktuálny celosvetový módny trend, je presvedčený o tom, že robí správne a na tejto módnej vlne sa chce viesť spolu s ostatnými, motivovať ďalších a pomáhať vyčistiť čo najviac, kým módny trend trvá. „Snáď po jeho ustúpení ostane väčšia skupina ľudí, ktorí už budú vnímať a vedieť, ako sa v prírode či v aute správať,“ dodáva s nádejou aktivista.

Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM