Nečakaný nález v jelšavskom kaštieli: Podaril sa robotníkom, FOTO
Pri záchranných prácach našli robotníci v coburgovskom kaštieli v Jelšave repliku dýky. Čím je však zaujímavá?
Repliku obradnej dýky sa podarilo nájsť robotníkom počas záchranných prác v coburgovskom kaštieli v Jelšave v Revúckom okrese. Podľa slov koordinátorky pamiatkovej obnovy kaštieľa Viery Kozárovej nejde o vzácny či historicky cenný artefakt, nevšedné sú však jeho nálezové okolnosti.
Stará desiatky rokov
„Miesto nálezu je veľmi zaujímavé z toho titulu, že sme vypratávali jednu miestnosť, ktorú sme už predtým čistili. Myslím, že to bolo v roku 2015, keď sme v kaštieli začali záchranné práce,“ uviedla.
"Dýka bola akoby zapichnutá v múre a viditeľná zo zemitej podlahy, takže sme prekvapení, že sme ju neobjavili už v roku 2015, ale až teraz,“ vysvetlila koordinátorka.
Doplnila, že nález nahlásili príslušným úradom a dali ho preskúmať odborníkom. „Archeológovia sa vyjadrili, že ide o repliku. Je to čitateľné, pretože záštita je z novodobých materiálov a sú tam viditeľné zvary,“ objasnila Kozárová, podľa ktorej môže ísť o výrobok starý odhadom 40 až 50 rokov.
Neznámy výrobca
Neznámy však podľa nej zostáva výrobca repliky dýky a dôvod, prečo si ju uložil v priestoroch kaštieľa. V budúcnosti, po rekonštrukcii objektu, by dýka podľa koordinátorky mohla byť súčasťou expozície predmetov, ktoré sa viažu k histórii pamiatky.
V prípade jelšavského kaštieľa nejde o prvý nález. V roku 2016 našli robotníci pri prácach z lešenia vysoko v stene kaštieľa zabudovanú kamennú sošku leva, ktorá bola pri stavbe dvorovej fasády použitá ako sekundárny článok. Pri čistení priestorov nachádzajú aj zvyšky keramiky a iných predmetov.
Kaštieľ v Jelšave je trojpodlažný objekt z roku 1763, jeho neskorobaroková prestavba bola v štýle francúzskeho klasicizmu. Bol pristavaný k opevnenému dvojpodlažnému kaštieľu zo 17. storočia. V jeho zadnej časti sa zachovali tri krídla s dvoma nárožnými vežami s obdĺžnikovým pôdorysom, strieľňami a detailmi renesančných okien.