Návšteva z Čiech v komunitnom centre: Ženy z rómskej osady upiekli tortu na privítanie
V doprovode sociálnej pracovníčky Detského domova v B.Bystrici nás boli navštíviť tri sociálne pracovníčky miest Náchod a Broumov z Českej republiky. V rámci stáže na Slovensku si vybrali aj obec Muránska Dlhá Lúka, lebo sa dopočuli, že tu prebieha intenzívna sociálna práca s rómskou komunitou.
Zaujímali sa o prácu terénnych sociálnych pracovníkov v rámci projektu „Terénna sociálna práca v obciach“, do ktorého sa obec minulého roku úspešne zapojila. Navštívili komunitné centrum blízko osady, ktoré funguje už druhý rok. Zaujímali sa o jeho činnosť, o jeho finančné zabezpečenie.
Vysoko ocenili postoj starostu, že v takej malej obci zabezpečuje s podporou ÚPSVR Revúca aktivačné práce pre 70 obyvateľov osady a umožňuje im tak získať určité pracovné návyky a zároveň zvýšiť si dávku v hmotnej núdzi. V Českej republike nie sú aktivačné práce využívané zďaleka v takom rozsahu, napr. v Náchode /vyše 20 000 obyvateľov/ ich zamestnávajú menej ako v Muránskej Dlhej Lúke.
Ženy z osady im upiekli tortu
Stážistky s dlhoročnou sociálnou praxou ocenili aktivity, prebiehajúce v komunitnom centre pre deti i dospelých. Ženy z osady im pod vedením terénnej sociálnej pracovníčky a jej asistentky upiekli pomarančovú tortu, uvarili im kávičku a v takej príjemnej atmosfére sme sa porozprávali o situácii v ČR a na Slovensku.
Zhodli sme sa na tom, že nepriaznivú situáciu by pomohla riešiť zvýšená zamestnanosť. Bola by vhodná podpora malých obecných sociálnych podnikov. Starosta obce sa o podporu zámeru vytvoriť v obci ovocinársky podnik opakovane uchádza.
Vymenili si cenné rady a skúsenosti
Bolo nám potešením stretnúť sa s Oľgou Landovou, vedúcou oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a prevencie na odbore sociálnych vecí a školstva mesta Náchod a s jej kolegyňami z mesta Broumov Lenkou Hlouškovou a Markétou Machovou. Prišli k nám v rámci projektu kraja Hradec Králové s názvom: „Česko – slovenská výměna zkušeností v oblasti práce a sociálních věcí“.
V Náchode majú Rómske komunitné centrum, ktoré si organizujú a spravujú samotní Rómovia, s oficiálnymi inštitúciami však veľmi nespolupracujú, nemajú nejaké osobné vzťahy ani s pracovníkmi OSPOD, ktorých je na úrade 11 /aj pre okolité obce/. V RKC organizujú doučovanie detí, zabezpečujú voľnočasové aktivity, krúžky. Centrum slúži školopovinným deťom.
V Broumově majú komunitné centrum pre maličké deti, chodia do neho „prípravkári“, je tam aj centrum pre rodinu a priestor na to, aby sa stretávali matky s deťmi. Budova slúži aj ako nízkoprahový klub a poradenské centrum. Prevádzku centra zabezpečujú aj Rómovia aj ne – Rómovia.
V ČR nemajú veľmi klasické rómske osady ako u nás na Slovensku, väčšinou bývajú Rómovia vo vylúčených lokalitách na určitých uliciach, v starých rozpadnutých robotníckych ubytovniach a pod. Pracovníčky OSPOD v mestách majú kompetencie OSPOD našich úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Chodia na súdne pojednávania, v Náchode majú dokonca spoločnú budovu so súdom, takže to nemajú ďaleko :-). Pracovníčky majú mobilné telefóny a služby v rámci krízovej pohotovosti.
V rámci stáže na Slovensku už navštívili Okresný súd v Banskej Bystrici, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Banská Bystrica, obec Muránska Dlhá Lúka a posledný deň strávili v Detskom domove Banská Bystrica. Mapovali sociálnu prácu a sociálne služby od pôsobnosti štátu či župy až po najnižšiu komunálnu úroveň v mestách a obciach. Sme preto veľmi radi, že si vybrali nás a dúfame, že boli u nás spokojné.
info a foto: Ing. Janka Švecová – terénny sociálny pracovník obce Muránska Dlhá Lúka