Eva Viestová Správy

Na Revúčke dodržiavajú tradície. Vztýčili tu obrovský Turičný máj

Turičný máj je novou ozdobou námestia v obci Revúčka, ktorá je v súčasnosti mestskou časťou Revúcej. Obyvatelia si počas víkendu pripomenuli katolícky sviatok Turice, teda zoslanie Ducha Svätého.

Ilustračný obrázok k článku Na Revúčke dodržiavajú tradície.  Vztýčili tu obrovský Turičný máj
Foto: Eva Viestová

Ako povedala predsedníčka občianskeho združenia (OZ) Centrum aktivizácie pamäte a vitality obce Revúčka Eva Hicárová, zvykom stavania májov vyjadrovali mládenci náklonnosť slobodným dievčatám, neskôr sa však ujal zvyk stavania spoločného stromu v centre obce.

Turičný máj je niekoľko desiatok metrov dlhý smrek s očistenou kôrou, ponechaný je len jeho vrchol, ozdobený stužkami a vencom. Skupina silných chlapov strom vztýčila a ukotvila vo vykopanej jame bez použitia mechanizácie.

Oficiálne bude Katolícka cirkev sláviť sviatok Zoslania Ducha Svätého – Turíce 19. mája. Skončí sa tak veľkonočné obdobie. „Naše občianske združenie v spolupráci s Dobrovoľným hasičským zborom organizuje tradičné stavanie turičného mája v duchu ľudových tradícii. K samotnému stavaniu mája patria piesne, zábava a pohostenie,“ povedala Hicárová.

V minulosti stavali máje na Turice mládenci ako prejav náklonnosti slobodným dievčatám do ich dvorov. V Revúčke postavili máje aj do niektorých dvorov, je to však tradícia, ktorú zachovávajú mladší chlapci. Postavenie spoločného mája sa stalo príležitosťou pre stretnutie všetkej mládeže v centre dediny spojené s ľudovou zábavou.

POZRITE SI NAŠE FOTO a VIDEO ZO STAVANIA MÁJA NA REVÚČKE.

Stavanie mája Revúčka
22
Galéria
Stavanie mája Revúčka
1
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM