Eva Viestová Rôzne

Na oslavách Dňa baníkov v Jelšave vyzdvihol premiér Fico sociálny program SMZ Jelšava

Sociálny program Slovenských magnezitových závodov (SMZ) v Jelšave vyzdvihol dnes počas osláv Dňa baníkov v Jelšave premiér Robert Fico. Ako povedal, keby akciová spoločnosť nefungovala, bola by to pre región úplná katastrofa.

Ilustračný obrázok k článku Na oslavách Dňa baníkov v Jelšave vyzdvihol premiér Fico sociálny program SMZ Jelšava
Foto: Eva Viestová

V Jelšave si dnes pripomenuli 120. výročie objavenia náleziska magnezitu, ktoré je tretie najväčšie na svete. Počas Dňa baníkov oslávili tiež 20 rokov fungovania akciovej spoločnosti.

V súčasnosti sú najväčším zamestnávateľom v regióne. V materskej spoločnosti pracuje 880 ľudí a spolu s dcérskymi spoločnosťami zamestnávajú 1020 ľudí. Priemerný zárobok v tomto roku je 832 eur.

Transformáciu a vznik akciovej spoločnosti vyzdvihol aj premiér

„Spomeniem najmä mená troch ľudí. Milan Sabo, Ľubomír Urban a Ondrej Šeševička boli manažéri, ktorí nezradili svojich robotníkov a baníkov a nedovolili, aby podnik ovládol zahraničný kapitál. Ukázalo sa, že privatizácia v roku 1994 bola jedna z mála úspešných a podnik dokázal prežiť. Dokázali sa vyrovnať aj s dramatickým nárastom cien energií v roku 2002. Neustále modernizujú výrobu, a tak sa im darí udržať sa aj v časoch hospodárskej krízy. O to viacej si musíme vážiť silný sociálny program podniku,“ povedal Fico.

„Súčasná vláda podporuje banícku činnosť a ťažbu magnezitu má zvýraznenú aj vo svojom programovom vyhlásení. Základom úspechu tohto regiónu je vybudovanie rýchlostnej cesty zo Zvolena do Košíc. To je jediné, čo môžeme v tomto okamihu pomôcť,“ dodal premiér.

Magnezit z Jelšavy vyvážajú v súčasnosti do 50 krajín na celom svete

V porovnaní s rokom 2012 tento rok mierne klesol predaj pre dlhotrvajúcu recesiu v Eurozóne. Najviac magnezitu vyvážajú na Ukrajinu, do Ruska, Poľska, Česka a Nemecka. Mimo Európy využívajú magnezit zo Slovenska v Indii, Iráne, USA, Kanade.

Róbert Fico na oslavách Dňa baníkov v Jelšave
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM