Jakub Forgács Správy

Mimovládka INEKO hodnotila zadĺženie miest: Pozrite, koľko percent si nesie na pleciach Revúca!

Na hospodárenie slovenských miest si posvietil inštitút INEKO. Niektoré mestá sa môžu pochváliť dobrým finančným zdravím, u iných je to už horšie. Pozrite si, kam patríme my....

Ilustračný obrázok k článku Mimovládka INEKO hodnotila zadĺženie miest: Pozrite, koľko percent si nesie na pleciach Revúca!
Zdroj: Webnoviny.sk

INEKO hodnotil finančné zdravie jednotilivých miest. Jednou zo zložiek hodnotenia boli aj dlhy samospráv.

Rekordér

Najvyššie percento svieti podľa hodnotenia Ineka nad krajskou Žilinou – celkový dlh mesta je 77,1 percenta. „V jej dlhu je však započítaný aj úver od štátu na výkup pozemkov v súvislosti s investíciou automobilky KIA, ktorý mesto postupne spláca. Po odrátaní tejto výpomoci na tom Žilina nie je tak kriticky,“ komentuje INEKO na svojom webe. Celkové finančné zdravie ohodnotili na známku 3,3, pričom 0 je na tejto stupnici najhoršie číslo.

Kde sme my?

Dlh Revúcej nelámal rekordy ani v zadĺženosti, ani vo finančnom zdraví. Jeho dlh činí podľa Ineka 12,8 % percenta. Finančné zdravie (FZ) mesta ohodnotili číslom 4,8. Pre porovnanie, Rožňava si vyslúžila percentuálne skóre 15,5, FZ: 3,5, Rimavská Sobota 33,9 %, FZ: 3,9. Najhoršie z okolitých okresných miest dopadlo neďaleké Brezno, ktorého dlh sa vyšplhal až na 39 %. Finančné zdravie je tu podľa INEKO hodnotené známkou 3,9.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM