Eva Viestová Kultúra

Poslanec ukázal Jánošikovu skrýšu: Deti pod kameňom vykopali hrniec s dukátmi...

Miesto pravdepodobnej Jánošíkovej skrýše odhalili v sobotu v Utekáči v okrese Poltár. Podľa rekonštrukcie historických záznamov z vypočúvania zbojníckeho kapitána sa nadšencom histórie podarilo identifikovať lokalitu neďaleko Klenovca, kde ho chytili.

Ilustračný obrázok k článku Poslanec ukázal Jánošikovu skrýšu: Deti pod kameňom vykopali hrniec s dukátmi...
Foto: Eva Viestová / Zdroj: TASR

Ako povedal poslanec parlamentu a spoluobjaviteľ skrýše Ján Mičovský (OĽaNO), verejnosti miesto ukázali presne po tristo rokoch od jej prezradenia.

Skrýša zaujala niekoľko stovák ľudí

Približne 800 ľudí si dnes prišlo do Utekáča pozrieť pravdepodobné miesto Jánošíkovej skrýše. V miestnej časti Utekáča Ďurkovka zároveň pri starej horárni odhalili drevenú sochu národného hrdinu a z tohto východiskového bodu vedie do hôr aj náučný chodník.

„Samotná Jánošíkova skrýša bola pre súčasných historikov rébusom. Sporné bolo najmä označenie Jablonka. Podľa ďalších indícií, ako bola Cisárska hoľa, sme identifikovali práve Utekáč. Jablonka bola totiž dávno zaniknutá osada, ktorú však zbojnícky kapitán pred vyše tristo rokmi ešte poznal,“ vysvetlil rodák zo Zvolena Mičovský, ktorý dlhé obdobie pracoval pre štátny podnik Lesy SR v Banskej Bystrici.

Nevedeli odhaliť, kde je Jablonka

Miesto označené ako Jablonka historici hľadali pôvodne v Českej republike a v súčasnom Poľsku. Takéto označenie však bolo príliš nejasné. Objavili sa dohady, že Jánošík počas mučenia úmyselne nepovedal pravdu.

Záhadu však vyriešil lesník z Utekáča Stanislav Bystriansky. „Ako dieťa som sem chodil k starému otcovi. Ten sa ma vždy pýtal, kadiaľ som z Utekáča prešiel. Pýtal sa, či som šiel cez Jablonku. Takto som prišiel na to, že označenie Jánošíkovej skrýše nemusí byť vôbec vymyslené. Presnejšie označenie však dnes nedokážeme určiť, pretože sa tam hovorí o jedli, oproti ktorej je buk s vysekanou rukou. Jedlí v tomto poraste veľa nie je, tak sme približne určili jedno miesto. Jánošíkov buk už pravdepodobne nerastie, tak sme ruku vysekali do iného,“ doplnil Bystriansky.

Spod kameňa vykopali dukáty

Dnes mali z Jánošíkovho pokladu radosť predovšetkým deti. Pod kameňom pri jedli vykopali skutočný hlinený hrniec. Organizátori podujatia ho naplnili čokoládovými dukátmi. Takmer dva kilogramy maškrty si malí objavitelia rozdelili v priebehu niekoľkých minút.

Jánošíkova skrýša, Utekáč
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM