Jakub Forgács Správy

Meteorológovia varujú pred znečistením. Pre Jelšavu vyhlásili smogovú situáciu

Jelšava opäť bojuje so zhoršenou kvalitou ovzdušia. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal upozornenie nielen pre značnú časť Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Meteorológovia varujú pred znečistením. Pre Jelšavu vyhlásili smogovú situáciu
Zdroj: TASR

Rozptylové podmienky v ovzduší sú na mnohých miestach Slovenska nepriaznivé. Smogovú situáciu (prekročenie informačného prahu 100 µg/m3) vyhlásil SHMÚ v utorok aj pre Jelšavu.

Mestá trápi smog

V Košiciach a Banskej Bystrici sa situácia dokonca zhoršila, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre tieto lokality v utorok (5.3.) večer najvyššiu výstrahu pred závažnou smogovou situáciou. V Košiciach i Banskej Bystrici SHMÚ nameral hodnotu až 157 mikrogramov prachových častíc PM1O na meter kubický.

Vysoké emisie sú spôsobené vykurovaním pevnými palivami, ako aj dopravou a priemyslom v kombinácii s nepriaznivými rozptylovými podmienkami. V priebehu utorka meteorológovia neočakávajú výrazné zlepšenie situácie.

Smogovú situáciu ďalej vyhlásili aj pre Krompachy, Veľkú Idu, Jelšavu, Prešov, Žilinu a okolie, Prievidzu a okolie. Naďalej platí výstraha pre Ružomberok, Topoľníky, Nitru, Bratislavu, Malacky, Senicu, Martin, Vrútky, Trnavu.

Obmedzte pohyb vonku

SHMÚ upozorňuje, že prachové častice PM10 môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.

Akútne účinky sa môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu informačného prahu (100 µg/m3) vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môžu vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.

Chronické účinky je možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu.

SHMÚ v čase smogovej situácie odporúča obmedziť pohyb vonku, obmedziť fyzickú námahu vonku a skrátiť vetranie obytných miestností. Obyvateľstvo by nemalo spaľovať odpad vrátane odpadového dreva a v prípade kúrenia drevom používať len dobre vysušené palivo.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM