Marcel Páleš Rôzne

Krušná noc v Rožňavskom okrese: Silná prietrž mračien spôsobila záplavy

Zatopené dvory, záhrady, pivnice, vytrhaný asfalt z cesty, množstvo bahna na viacerých miestach v našom okrese. Prívalová voda včera spôsobila nemalé problémy.

Ilustračný obrázok k článku Krušná noc v Rožňavskom okrese: Silná prietrž mračien spôsobila záplavy
Zdroj: Dnes24.sk

Intenzívne dažde spôsobili v pondelok večer vo viacerých obciach nášho okresu lokálne povodne, pri ktorých museli zasahovať aj hasiči.

Postihnuté obce v okrese Rožňava

Krušnú búrkovú noc majú za sebou obyvatelia viacerých obcí v okrese Rožňava. Ako v utorok informoval dôstojník operačného strediska rožňavských hasičov, zasahovali nepretržite od pondelkového večera od deviatej až do utorňajšieho rána do šiestej.

Silná prietrž mračien spôsobila lokálne záplavy v obciach Čoltovo, Gemerská Panica, Meliata. V postihnutých obciach zasahovali nielen profesionálni hasiči, ale aj dobrovoľníci. V Gemerskej Panici zasahovali hasiči z Tornale, ktorí to majú bližšie ako z Rožňavy.

Sú bez elektriny!

V postihnutých obciach je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. „Je to katastrofa, čo sa tu stalo. Ešte v pondelok večer sme vyhlásili tretí stupeň. Prívalová voda zatopila dvory, záhrady, pivnice, vytrhala asfalt z cesty, priniesla množstvo bahna. Od večera nemáme elektrinu. V súčasnosti mapujeme škody. Je toho toľko, že skoro nevieme, kde máme začať, čo máme skôr robiť. Už rokuje aj povodňová komisia. Prísť majú aj pracovníci z úradu životného prostredia,“ uviedol starosta Čoltova Ján Hubay.

Katastrofálna situácia je aj v malej obci Meliata. Aj tu vyhlásili tretí stupeň. „Žijem v dedine 32 rokov, no také dačo nepamätám. Pokojný potôčik pretekajúci cez obec sa zmenil na dravý živel, trhal asfalt. Bral všetko, čo mu stálo v ceste. Voda zatopila pivnice, dvory. Jednému odniesla prívesný vozík, iným drevo nachystané na kúrenie. Niektorý obyvateľom uhynuli domáce zvieratá. Najväčšie škody príval napáchal na ceste. Asi šesťdesiat metrov dlhý úsek zmenil na tankodróm takže sa tade nedá prejsť osobným autom z jedného konca dediny na druhý,“ povedal starosta Meliaty Bartolomej Beke.

Zatopených 50 domov v Gemerskej Panici

Ako v utorok ráno informoval starosta Gemerskej Panice Milan Majoroš, aj tu vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. V obci zatopilo približne 50 domov. „V noci hasiči museli evakuovať jednu staršiu pani, no našťastie nik nebol zranený. Do rána sa nám podarilo odčerpať vodu z pivníc a dvorov. Voda spôsobila ľuďom veľké škody na majetku, zahynuli aj nejaké zvieratá. Dnes bude zasadať povodňová komisia. Keďže v obci nie je vodovod, budeme musieť zabezpečiť dovoz pitnej vody. V základnej a materskej škole budeme zatiaľ variť z balenej vody,“ uviedol Majoroš.

Hasiči okrem pomoci postihnutým obciam likvidovali aj množstvo popadaných stromov v okolí obcí Henckovce, Kobeliarovo, Nižná Slaná, Kečovo a na Roštárskom kopci.

Ak máte fotky alebo video zo záplav v našom okrese, pošlite ich na mail breuer@global24.sk

Foto: HaZZ

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM