Eva Viestová Rôzne

Košický a Banskobystrický kraj opäť spojil zabudnutý tunel

Železničný tunel zo 40. rokov minulého storočia v sobotu 24.9. ožil. Zabudnutý artefakt situovaný v jednom z hrebeňov Stolických vrchov pod Homôlkou si za miesto turistického prechodu vybralo takmer 200 ľudí.

Ako TASR potvrdil jeden z účastníkov – hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Hajnala, tunel sa opäť dostáva do povedomia vďaka činnosti mikroregiónov Štítnická dolina a Magnezit.
Technická pamiatka bola roky neprístupná. V poslednom období sa o nej začalo opäť hovoriť vďaka turistickým prechodom. „Toto je naozaj technický skvost, o ktorom Slovensko ani poriadne nevie. Obdivujem prácu ľudí, ktorí tunel pred 70 rokmi postavili a dnes vyzerá ako týždeň po otvorení. Je veľmi dôležité, aby toto nádherné miesto nachádzalo stále viac a viac turistov,“ povedal krátko po prechode tunelom podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ladislav Topoľský. Zaujímavosťou tejto stavby je fakt, že asi v strede tunela je hranica medzi Banskobystrickým a Košickým samosprávnym krajom. Cieľom spoločných stretnutí ľudí z dvoch krajov je podľa starostu Chyžného Jána Greguša rozvoj tejto lokality. „Chceme, aby sa toto vzácne dielo zachovalo pre budúce generácie a slúžilo pre rozvoj turistiky a cestovného ruchu v našom regióne,“ povedal Greguš.
Tunel bol vybudovaný ako jedna z takzvaných gemerských spojok, ktoré mali spájať bývalé okresy Dobšiná a Revúca v smere Jelšava, Revúca, Muráň a Tisovec na Banskú Bystricu. Hoci bol tunel dokončený, vlak ním nikdy neprešiel. „Je to veľmi veľká výzva pre budúcnosť. Oba mikroregióny intenzívne pracujú na rozvoji tejto lokality. Snažia sa, aby sa dva susediace kraje ešte viac zblížili a mali miesto spoločného stretávania,“ doplnil podpredseda Košického samosprávneho kraja Ján Szöllös.
Dnes slúži Slavošovský tunel dlhý 2400 metrov najmä turistom. Súčasťou lokality je aj menší, 400-metrový Koprášsky tunel a Mníšanský viadukt. Každoročne sa tam organizujú viaceré spoločné stretnutia dvoch regiónov. Poslaním týchto aktivít je prehĺbiť spoluprácu a pripomínať si majstrovstvo inžinierov, technikov a robotníkov, ktorí tieto unikátne stavby pred rokmi vybudovali.

Zdroj : TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM