Peter Simon Rôzne Správy

FOTOREPORTÁŽ: Jánska vatra v Dobšinej prilákala stovky návštevníkov

S pálením vatier na Jána, sa viaže množstvo magických zvykov, ktoré úzko súvisia s letným slnovratom. Túto starú slovanskú tradíciu si pripomenuli aj v Dobšinej.

Ilustračný obrázok k článku FOTOREPORTÁŽ: Jánska vatra v Dobšinej prilákala stovky návštevníkov
25
Galéria
Foto: Juraj Karika

Letný slnovrat bol oddávna jeden z najväčších sviatkov, pri ktorom sa schádzali celé spoločenstvá. S pálením vatier na Jána, sa viaže množstvo magických zvykov, ktoré úzko súvisia práve s letným slnovratom.

V Dobšinej sme si túto starú slovanskú tradíciu pripomenuli 22. júna 2018 od 18:00 hod. v priestoroch chatovej osady Alweg, kde vyrástla drevená pagoda, ktorá oddávna symbolizuje očistu od zlého s cieľom privolať dobré sily. Stovky obyvateľov nášho mesta a návštevníkov z okolia sa preto zišlo na tejto magickej tradícii, kde ich v úvode privítal primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák, ktorý pripomenul výnimočnosť tohto dňa.

Pre zúčastnených na podujatí bolo postarané aj o pitný režim, ale nechýbala aj možnosť opekania si slaniny v neďalekom altánku, ktorý nedávno zrekonštruovali členovia ZO SZTP v Dobšinej. Podujatím sa niesla výborná nálada, čomu dopomohlo síce chladné, no priaznivé počasie a country tóny skupiny Betliarske vidly, ale aj karičkové vystúpenie členov FS Gemer.

Po vydarenom kultúrnom programe, ale aj pripravených súťažiach pre deti vyzval primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák prítomných účastníkov, aby sa spoločne v sprievode odobrali za horiacou pochodňou k pripravenej pagode. O dozor sa postarali DHZ Dobšiná a MS SČK Dobšiná. Následne sa už pristúpilo k zapáleniu vatry, o čo sa postaral primátor mesta.

Zdroj: mestodobsina.sk

Obrazom: V Dobšinej sa opäť rozhorela Jánska vatra
25
Galéria
Foto: Juraj Karika
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM