Eva Viestová Krimi

Exstarosta Ratkovej sa dostal do konfliktu, ktorý vyústil do streľby

Streľba na sídlisku Západ v Rimavskej Sobote bola v stredu vyústením konfliktu medzi dvoma mužmi. Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Jana Vrbická, v prípade začali trestné stíhanie pre prečin výtržníctva.

Ilustračný obrázok k článku Exstarosta Ratkovej sa dostal do konfliktu, ktorý vyústil do streľby
Foto: Eva Viestová

Dvaja muži si v stredu večer prišli vybaviť osobné problémy s pracovníkom súkromnej bezpečnostnej služby. „Neznámy páchateľ sa vyhrážal 53-ročnému mužovi a ten v sebaobrane použil pištoľ. Vystrelil raz z plynovej pištole slzotvornú strelu a z miesta sa snažil odísť. Výtržník nasledoval strelca ďalej, pokračoval v slovných útokoch a zaútočil aj fyzicky,“ povedala Vrbická.

Exstarosta sa obhajuje

Policajti vedú vyšetrovanie proti neznámemu páchateľovi. Podľa svedkov však v putách ako výtržník skončil bývalý starosta Ratkovej Roman Chicho. „Boli sme s kamarátom vybavovať veci v Rimavskej Sobote. Večer sme si sadli do podniku a ja som si šiel zapáliť von cigaretu. Ani mi nenapadlo, čo sa stane. Chlap mi rasisticky nadával a vytiahol na mňa pištoľ. Prišli tam aj policajti, ja som však nevypovedal. Budem to riešiť oznámením cez prokuratúru,“ reagoval dnes na incident Chicho.

Chicho viedol obec aj potom, ako bol odsúdený

Roman Chicho sa v minulosti vo funkcii zastupujúceho starostu dopustil úmyselného trestného činu. Funkcie sa nevzdal a obec viedol až do doplňujúcich volieb. Po spočítaní hlasov sa stal oficiálnym starostom, no pred niekoľkými týždňami sa funkcie vzdal zo zdravotných dôvodov.

„Kocúrkovo“ v Ratkovej pokračuje

Nového zastupujúceho starostu si mali zvoliť vo štvrtok na zasadnutí obecného zastupiteľstva v obci Ratková. Vedením dediny v okrese Revúca bol do stredy poverený Arpád Bryndzák po tom, ako sa starosta Roman Chicho po ôsmich mesiacoch vzdal funkcie zo zdravotných dôvodov. Bryndzákovi zanikol poslanecký mandát po tom, ako ho súd potrestal za šoférovanie pod vplyvom alkoholu.

Zastupujúceho starostu Bryndzáka v stredu odsúdili

Okresný súd v Revúcej vydal v stredu 28. novembra na hlavnom pojednávaní rozsudok, ktorý sa stal okamžite právoplatný, keďže sa voči nemu neodvolala ani jedna strana. Po tomto rozhodnutí zanikol Bryndzákovi mandát poslanca obecného zastupiteľstva a nemôže tak vykonávať ani funkciu zastupujúceho starostu.

„Súd sa na hlavnom pojednávaní zaoberal prečinom marenia výkonu úradného rozhodnutia. Pôvodne dostal obvinený trest 300 hodín verejnoprospešných prác. V stredu súd rozhodol o treste 500 eur pokuty a zákaz vedenia motorových vozidiel na tri roky. V prípade marenia rozhodnutia bol vymeraný aj náhradný nepodmienečný trest,“ informovala hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Spurná.

V obci vznikla kuriózna situácia

Obecné zastupiteľstvo v Ratkovej musí najskôr vymenovať podľa výsledkov volieb nového poslanca obecného zastupiteľstva. „Kontaktovali nás zástupcovia obce s tým, že my sme im vydali osvedčenie. Normálne by poslanca podľa výsledkov volieb vymenoval starosta obce, ale vzhľadom na špecifickú situáciu sme toto osvedčenie teraz vydali my,“ doplnil vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Obvodného úradu v Rimavskej Sobote Zoltán Pósa.

Po skompletizovaní poslaneckého zboru si v Ratkovej určia aj nového zastupujúceho starostu, ktorý povedie obec do najbližších doplňujúcich volieb. Ich termín ešte nie je známy.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM