Eva Viestová Rôzne

Dobrá správa. Kohút bude mať čoskoro novú strechu

Strecha historickej budovy Kohúta, ktorú začiatkom júla pohltili plamene ničivého požiaru, nadobúda postupne pôvodné tvary. Ako sa vyjadrilo vedenie Slovmagu, ktorý je vlastníkom budovy, do konca roka bude zhotovený krov a následne sa začne s pokladaním novej strešnej krytiny.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa. Kohút bude mať čoskoro novú strechu
Foto: Eva Viestová

Slovmag vlastní Kohút už takmer dve desaťročia

Spoločnosť SLOVMAG, a.s. Lubeník nadobudla do svojho majetku nehnuteľnosť, všeobecne známu ako Kohút, v októbri 1994. Zo strany bývalého vlastníka, mesta Revúca, to bol určite dobrý ťah, keď sa zbavil chátrajúceho objektu, s ktorým si nevedel rady.

Národná kultúrna pamiatka následne v priebehu niekoľkých rokov dostala na slovenské pomery nadštandardnú podobu. SLOVMAG využíval tento objekt najprv len pre vlastné potreby, neskôr časť administratívnych priestorov prenajal a dôstojné priestory sály slúžili slávnostným príležitostiam, predovšetkým mesta Revúca a jeho obyvateľom.

V júli Kohút zachvátil požiar

Požiarom zo dňa 5.7.2012 bola úplne zničená strecha, podkrovie, sála a dvojpodlažná presklená kancelária. Značné znehodnotenie najmä od vody použitej pri hasení vykazujú aj prvé poschodie a prízemie. Statika objektu nebola porušená. Objekt je poistený v rámci komplexného poistenia majetku spoločnosti SLOVMAG.

Príslušné vyšetrovacie orgány štátnej správy neurčili príčinu požiaru, konštatujú však, že vlastník neporušil žiadnu zákonnú povinnosť v súvislosti s požiarom a vylúčili taktiež úmyselné konanie osôb.

Slovmag začal hneď po požiari konať

V krátkom čase bolo zlikvidované zhorenisko a boli vykonané opatrenia, aby na objekte nedochádzalo k ďalším škodám od poveternostných vplyvov. Provizórne bolo opatrené drevenou konštrukciou a nepremokavou fóliou ľavé aj pravé krídlo objektu. Do priestorov sály sa na podlahu aplikovala špeciálna fólia, z ktorej sa odčerpáva dažďová voda .

V súčasnom období sa spracovávajú podklady pre komplexnú opravu Kohúta. SLOVMAG má podpísaný kontrakt s dodávateľskou firmou na zhotovenie novej strechy. Do 20.12. bude zhotovený krov s provizórnou protidažďovou a protisnehovou fóliou.

Nová strecha bude vyzerať ako pôvodná, ale bude mať lepšie vlastnosti

Strecha bude mať pôvodný tvar a členenie – s vylepšenými protipožiarnymi opatreniami. Zmeny budú vykázané len na povrchovej úprave strechy, pôvodný asfaltový šindel bude nahradený pozinkovaným plechom, taktiež tmavohnedej farby.

V prípade priaznivého počasia sa plánuje pokladanie plechu aj v zimných mesiacoch. Do 10.12. bude uskutočnená generálna oprava plynovej kotolne.

Ďalší postup prác bude stanovený po vyhodnotení podkladov pre komplexnú opravu Kohúta, predpokladá sa tak začiatkom decembra.

info : Slovmag a.s., Lubeník

Kohút november
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM