Peter Simon Rôzne Správy

Do hodiny autom: Čarovné obce Gemera, ktoré musíte navštíviť

Ležia neďaleko Rožňavy a ukrývajú úžasné pamiatky, ktoré mnohí možno nepoznajú. Cesta k nim trvá len niekoľko desiatok minút autom.

Ilustračný obrázok k článku Do hodiny autom: Čarovné obce Gemera, ktoré musíte navštíviť
5
Galéria

Na svoje si prídu turisti aj historici

Smolník a priľahlé okolie zaujme nadšencov turistiky aj pamiatok. Jedná sa o jednu z významných banských lokalít Slovenska. V centre nájdete aj budovu bývalej tabakovej továrne. Historická dedinka sa nachádza len neďaleko Rožňavy a navštevujú ju turisti z rôznych kútov Slovenska. Ponúka turistické aj historické vyžitie. Veď nenadarmo sa jedná o jednu z najvýznamnejších banských lokalít Slovenska. Smolník je architektonicky zaujímavá a pôsobivá obec, v ktorej sa nachádza množstvo pamiatok. Okrem toho v Smolníku nájdete aj banský vozík s poslednou vyťaženou rudou a zbíjačku v kameni ako spomienka na banskú činnosť. Celé centrum obce patrí do pamiatkovej zóny. Významnou pamiatkou, ktorá sa nachádza v katastri obce medzi vrchmi Malá Hekerová a Vtáčí vrch je Tereziánska štôlňa nazývaná aj ako Priechodový kanál z roku 1794. Ako sme zistili, tí odvážnejší sa doň odvážia, no my sme len nazreli dnu a rešpekt pred podzemím sa prejavil hneď, ďalej sme to ani radšej neskúšali :).

Pozrite si v našej galérii fotky ďalších nevšedných kútov Gemera :)

Mlyn v Buzici

Unikátnou a pritom nie veľmi známou technickou pamiatkou sa pýši obec Buzica, ktorá leží v okrese Košice-okolie. V obci sa nachádza kompletne zachovaný parný mlyn z roku 1923. Ten nie je len jediným na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Návštevníci tak môžu vidieť celý proces, ako sa mlelo, triedilo, čistilo či transportovalo obilie.

Obrazom: Nevšedné kúty nášho okolia. 5 úžasných miest, o ktorých by mal vedieť k
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM