Eva Viestová Rôzne

Dlhá zima a nedostatok svetla spôsobila u ľudí viac depresií

Dlhotrvajúca zima s nedostatkom slnečného svetla sa prejavila aj na ľuďoch, ktorí vyhľadávajú pomoc psychológov a psychiatrov. Tí priznali, že ich pacienti a klienti sa sťažovali na výraznejšie stavy depresie a poklesy nálady v súvislosti s výrazným deficitom slnka.

Ilustračný obrázok k článku Dlhá zima a nedostatok svetla spôsobila u ľudí viac depresií
Foto: Eva Viestová

Dlhá zima a málo svetla vplývajú zle na psychiku

Psychiater Martin Kalaš z psychiatrickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) potvrdil, že predĺžené zimné obdobie s nižším počtom slnečných dní, ako to bolo v tomto roku, sa prejavuje v náraste výskytu symptómov depresie.

Najvýraznejšie sa to na základe jeho skúseností prejavuje u starších ľudí, kde sa okrem depresií a úzkostí objavuje aj zhoršenie prejavov demencií. „Tento trend môžem potvrdiť aj počas súčasnej zimy, aspoň pokiaľ ide o počet prijatých pacientov s uvedenými príznakmi na oddelenie,“ dodal Kalaš.

Niektorým pacientom sa zhoršil stav

Súkromný psychiater Juraj Frolkovič uviedol, že hoci počas zimy nezaregistroval zásadný nárast počtu pacientov s novovzniknutou depresiou, u liečených depresívnych pacientov sa zvýraznili sťažnosti na nedostatok svetla a tepla. „U niektorých pacientov bolo pre zhoršenie stavu potrebné zvýšiť dávky antidepresív,“ uviedol Frolkovič.

Svetlo na nás vplýva pozitívne

Psychiatrička Danica Caisová z Košíc pripomína, že depresia nemá iba jednu príčinu, no v súvislosti s faktom, že tohtoročná zima trvala dlhšie, ako sme v našich podmienkach zvyknutí, zaznamenala aj ona viac pacientov s depresívnymi ťažkosťami, ktorí sa sťažovali na zhoršenie ochorenia. Podobnú skúsenosť má aj psychiatrička Jitka Janusová z Michaloviec. „Svetlo výrazne ovplyvňuje našu psychiku a emócie a práve jeho nedostatok vedie k rozladenosti,“ zdôraznila Janusová.

Skúsenosti psychiatrov potvrdzujú aj psychológovia, ktorých vyhľadávajú ľudia pri ľahších stavoch depresie. „Klienti, ktorým sa venujem v rámci individuálnej terapie, boli deprimovanejší a cítili sa viac vyčerpaní v súvislosti s nedostatkom slnka,“ povedala psychologička Denisa Maderová.

„Každý, s kým som pracovala, pripomenul ťažkosti a zlú náladu vyvolanú dlhotrvajúcou zimou s málom slnečných dní,“ dodala psychoterapeutka Zlatica Bartíková. Dodala, že tieto pocity nevyvoláva len dlhotrvajúca zima. „V podstate všetko, čo je nadmieru, čo príliš dlho trvá, s čím sa musíme dlhodobo zaoberať, vyvoláva diskomfort, ktorý u niektorých ľudí môže prerásť až do nepríjemných, depresívnych stavov,“ uzavrela Bartíková.

Na nedostatok svetla upozornil aj SHMÚ

Na výrazný nedostatok slnečného svitu upozornili aj pracovníci SHMÚ vo svojej hodnotiacej správe za obdobie zimy 2012–2013. Podľa zdrojov SHMÚ zaznamenala napríklad meteorologická stanica Bratislava-Mlynská dolina v období december 2012 – február 2013 iba necelých 97 hodín slnečného svitu.

foto:ilustračné webnoviny flickr.com

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM