Jakub Forgács Správy

Dajte si pozor, Revúcky okres čelí výstrahám: Hrozia búrky aj prívalová povodeň

Záver pracovného týždňa má priniesť poriadne divoké počasie. Pred týmto varujú meteorológovia!

Ilustračný obrázok k článku Dajte si pozor, Revúcky okres čelí výstrahám: Hrozia búrky aj prívalová povodeň
6
Galéria
Zdroj: TASR

Ak sa chystáte von, dáždnik doma rozhodne nenechávajte. „V okrese Revúca je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ uvádzajú meteorológovia zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ).

Pre náš okres vydali meteorológovia výstrahu 1. stupňa pred búrkami. Trvá v piatok do 17:10.

Ako ďalej uviedli meteorológovia, s búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h).

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ píše sa na SHMÚ s tým, že pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Počasie však môže narobiť ešte väčšie problémy. V piatok do 18:00 vydal SHMÚ pre okres Revúca aj výstrahu 1. stupňa pred prívalovou povodňou.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme lokálny prechodný vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uvádzajú meteorológovia so slovami, že je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov.

Foto: ilustračné

Búrky
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM