Sandra Polovková Správy

Chrípková sezóna začala: V Revúcej je už 615 ľudí chorých!

V 39. kalendárnom týždni zaznamenalo 49 percent lekárov pre deti a 50 percent prvého kontaktu pre dospelých v Banskobystrickom kraji opätovné zvýšenie chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) a chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO).

Ilustračný obrázok k článku Chrípková sezóna začala: V Revúcej je už 615 ľudí chorých!
Zdroj: TASR

Oproti minulému roku je počet chorých nižší

V medziročnom porovnaní, zrejme vplyvom priaznivého počasia, je výskyt oboch typov ochorení nižší, na ARO o necelé 2 percentá a CHPO o 28 percent. Podľa epidemiológov je to situácia primeraná ročnému obdobiu. Na ARO je v súčasnosti v absolútnych číslach chorých 5148 ľudí, ktorých v tomto týždni do systému RÚVZ zahlásili ošetrujúci lekári. Predstavuje to prepočítanú chorobnosť takmer 1583 na 100.000 osôb. Počet chorých na chrípku je aktuálne 403, čo je chorobnosť 124 na 100.000 obyvateľov.

Komplikácie vznikajú najmä medzi seniormi

Na pôvode ochorení sa podieľajú predovšetkým vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia. Mierne klesol počet komplikácií. Najviac skomplikovaných prípadov je medzi seniormi a vo vekovej skupine ľudí v produktívnom veku. Nasledujú adolescenti a žiaci základných škôl vo veku od šesť do 14 rokov. Ostatné vekové skupiny sú na tom približne rovnako.

Revúca má najmenej nakazených

Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Lučenec (671), nasledujú Žarnovica (663), Žiar nad Hronom (621) a Revúca (615). Na CHPO ochorelo najviac ľudí v okresoch Krupina, Poltár, Banská Bystrica a Banská Štiavnica. Chorí sú predovšetkým obyvatelia kraja v produktívnom veku, žiaci základných škôl a najmenšie deti do päť rokov. Pomerne nízky počet chorých je medzi seniormi.

Nezabúdajte na prevenciu

„Epidemiológovia upozorňujú, že v podstate už chrípková sezóna začala. Chorobnosť podľa dlhodobých štatistík bude zrejme rásť a preto je ideálny čas na venovanie sa prevencii,“ dodala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová .

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM