Eva Viestová Rôzne

Briti si obľúbili okolie Revúcej: Hádajte, čo ich tu očarilo

Druhová rozmanitosť netopierov láka každoročne turistov z Veľkej Británie na Slovensko. Tento týždeň postupne prechádzajú podkrovia kostolov a banské otvory v okolí Revúcej.

Ako povedal ich sprievodca so Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku Martin Ceľuch, z výletu Angličanov profitujeme na Slovensku viacnásobne. Okrem peňazí s turistiky využívajú ochrancovia netopierov návštevy na monitoring netopierích kolónií.

„Asi pred šiestimi rokmi ma oslovila ekologička, s ktorou sme prešli takmer polovicu Slovenska. U nás žije oveľa viac druhov netopierov a sú tu aj početnejšie kolónie, čo Britov doslova očarilo,“ povedal Ceľuch. Teraz k nám chodia skupinky približne ôsmich ľudí dvakrát do roka. Vyrážajú však už len do okolia Muránskej planiny, pretože práve tam nájdu na pomerne malom území väčšinu druhov. „Zahraniční prírodovedci sa striedajú, máme tu však ľudí, ktorí sú tu už druhýkrát a jeden pán dokonca tretíkrát,“ vraví ich sprievodca.

[blockquote]Kolónie netopierov využívajú v lete najmä podkrovia, kde ich nikto nevyrušuje. Ideálnym miestom sú pre nich strechy kostolov, kde sú pre drobné cicavce aj vhodné teplotné pomery. Časom však historické pamiatky môžu ohrozovať svojim trusom. Tisíce nočných letcov nakopia v priebehu niekoľkých rokov aj viac ton trusu. [/blockquote]

**„Návštevy prírodovedcov z Veľkej Británie sú pre nás aj istým zdrojom peňazí. Využívame ich aj na čistenie podkroví kostolov. Samotnú prácu robíme dobrovoľnícky, ale dokážeme si zaplatiť aspoň dopravu. Samozrejme, sú to aj ďalšie aktivity súvisiace s ochranou netopierov. Keďže hovoríme o chránených živočíchoch, na ich pozorovanie máme povolenie z Ministerstva životného prostredia SR. Návštevy kolónií netopierov zároveň využívame na monitoring, aby sme videli koľko jedincov v danej lokalite žije a v akom sú stave. Údaje potom poskytujeme aj štátnej ochrane prírody,“ **doplnil člen Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.

info a foto: tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM