Správy

Problémový MEDVEĎ na strednom Slovensku: Stratil PLACHOSŤ a je nebezpečný!

Na Podpoľaní sa vyskytla ďalšia problémová šelma. Je to medveď, ktorý nejaví známky plachosti ani pri použití averznej terapie.

Ilustračný obrázok k článku Problémový MEDVEĎ na strednom Slovensku: Stratil PLACHOSŤ a je nebezpečný!
12
Galéria

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR eviduje v Detve a v jej okolí problémového medveďa. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková s tým, že ho monitorujú, a podľa jej slov ho pravdepodobne odstránia z populácie.

Prudká zmena správania

Šelma sa pôvodne z detvianskej miestnej časti Kostolná presunula do časti Malý Sliač pri Vígľaši. „Opäť sme však dostali hlásenia o jeho výskyte v intraviláne Detvy. Je to medveď, ktorý nejaví známky plachosti ani pri použití averznej terapie,“ objasnila. Podľa medializovaných informácií sa totiž medveď počas uplynulého víkendu (22. – 23.7.) v noci prechádzal v okolí autobusovej stanice a obchodného centra v Detve.

Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana dlhodobo upozorňuje na to, že s populáciou sa niečo deje. „Zmena správania je prudká. Medvedice sa približujú k ľudským sídlam, čo pre ne nie je charakteristické,“ zdôraznila.

Treba reguláciu?

Riaditeľka Správy CHKO Vladimíra Fabriciusová doplnila, že na Poľane bola regulácia medveďov naposledy pred šiestimi rokmi. Podľa nej je potrebná legislatívna podpora i úprava smernice o druhoch tak, aby chránené druhy mohli byť riadené. „Chceme, aby ľudia viac chodili do prírody, bezpečne sa v nej však necítia,“ pripomenula.

Apeluje tiež na to, že deti z hriňovských lazov vozia do škôl viacerí rodičia autami. Pre zver sa ich totiž boja bez dozoru pustiť na zastávku, aby počkali na autobus. Pripomenula, že farmári už pre šelmy nechcú na lazoch ani chovať včely. „Odrádza ich to. Včely sú pre nás vzácne, na druhej strane sú tu však predátory, ktoré ich úle ničia,“ uzavrela.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy o medveďoch na Slovensku

Medveď hnedý
12
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM