Ilustračný obrázok k článku Zbavte sa kŕčových žíl rýchlo a jednoducho. Jedinečná metóda už aj v cievnej ambulancii v našom regióne!
Zdroj: PR

Zbavte sa kŕčových žíl rýchlo a jednoducho. Jedinečná metóda už aj v cievnej ambulancii v našom regióne!

Koniec kŕčovým žilám či metličkám na vašej pokožke. Chirug Štefan Munka prinesie do banskobystrického regiónu jedinečnú technológiu na svetovej úrovni.

Rôzne Tlačové správy
Rôzne Tlačové správy

Zbavte sa kŕčových žíl rýchlo a jednoducho. Jedinečná metóda už aj v cievnej ambulancii v našom regióne!

Koniec kŕčovým žilám či metličkám na vašej pokožke. Chirug Štefan Munka prinesie do banskobystrického regiónu jedinečnú technológiu na svetovej úrovni.

Ilustračný obrázok k článku Zbavte sa kŕčových žíl rýchlo a jednoducho. Jedinečná metóda už aj v cievnej ambulancii v našom regióne!
Zdroj: PR

Keď lekár premietne vaše žily na kožu, uvedomíte si silu moderných technológií. Cievny chirurg Štefan Munka začal ordinovať a vyšetrovať v cievnej ambulancii Zvolene a priniesol so sebou aj infrakameru, ktorá premieta cievny systém na kožu. Vďaka nej je spôsob, ako sa zbavíte kŕčovej žily alebo metličiek oveľa jednoduchší.

Štefan Munka sa venuje aj estetickej flebológii (problémy povrchového žilového systému na rozhraní dermatológie a chirurgie, pozn. redakcie). Samozrejme stále robí aj všeobecnú cievnu diagnostiku a operuje kŕčové žily.

Z cievnej chirurgie ste atestovali v Budapešti u elitného cievneho chirurga Profesora Dzinicha. Operujete výnimočnou miniinvazívnou metódou kŕčové žily. Teraz vás zlákala estetická flebológia a na Slovensko prinášate novinku. Čo chystáte spustiť vo Zvolene?
Minulý rok v Ríme som na kongrese zúčastnil prednášky profesora Kasuo Miyake o metóde CLaCS. Ide o synergiu cryo lasera a cryo sklerotizačnej terapie. Pod lampou, ktorá premieta žily priamo na kožu, sa pri silnom chladení a stimulácii laserom špeciálnej vlnovej dĺžky vpichuje do žily sklerotizačný roztok. Je to jedinečná metóda odstraňovania žily bez alergických reakcií a nutnosti nosenia kompresívnych pančúch.
Metóda ma nadchla, absolvoval som školenie profesora Miyake. Do septembra chceme metódu CLaCS spustiť aj v Medicentre vo Zvolene.

Metličky – popraskané cievky na nohách odstraňujete aj teraz vďaka najmodernejšej infrakamere VeinViewer.
Diagnostika kozmetických žiliek spočíva v hľadaní tzv. feeder vein, vyživovacej žily. Tú voľným okom nevidíme. Vidíme iba žilky, ktoré sú problémové. Keby sme ich však odstránili a vyživovaciu žilu nechali nedotknutú, v krátkom čase by sa metličky obnovili. Keď infrakamerou nájdeme žilu, ktorá vyživuje metličku, môžeme ju zobraziť a cielene ju zasiahnuť sklerotizačným roztokom. Sklerotizácia nie je bolestivá, pretože tieto ihly sú niekoľkonásobne menšie ako klasické.

Najčastejšie trápia ľudí cievy dolných končatín. Ste za operácie kŕčových žíl alebo skôr za konzervatívnu liečbu?
Operovať áno, aj preto, že skoro všetky operácie sa dajú riešiť ambulantne. Celá liečba môže ostať v kompetencii ambulancie a pacient nemusí byť práceneschopný, nemusí ostávať hospitalizovaný. Takéto operácie sú miniinvazívne. Najrozšírenejšie sú katétrové ablačné techniky. Ide o tepelné ošetrenie nefunkčnej žily, doslova zatavenie žily. Výsledný efekt je ten istý, ako keby sa žila odstránila, len odpadá riziko anestézie, riziko hojenia rany a práceneschopnosť, ktorá by bola pri klasickej operácii minimálne mesiac. Operácia kŕčových žíl, tzv. varixov, je v modernej medicíne definovaná ako zákrok v konzultačnej miestnosti.

Zdroj: PR

Aký je váš názor na kompresívne pančuchy?
V medicíne dôkazov, aj v pokročilých štádiách, má kompresívna liečba najvyšší stupeň dôkazu a silu odporúčania. Až 70% podiel na liečbe chronického žilového ochorenia majú kompresívne pančuchy druhej kompresívnej triedy. V rámci prevencie je často postačujúca aj prvá kompresívna trieda, ak má pacient nejaký pohyb. Takže zohrávajú kľúčovú úlohu!

Čo s takými pacientmi, ktorí majú pančuchy, a nenosia ich?
Pokiaľ to pacient na začiatku nevzdá, a postupne si zvykne na tlak kompresívnych pančúch, hovorí, že lepšiu vec pre svoje nohy ešte nemal. Pančuchy sú vyrábané modernou technológiou a pre každého pacienta existuje vhodná pančucha. Okrem štandardných tabuľkových rozmerov, na základe výšky a obvodov končatiny pacienta, sú dostupné aj individuálne vyrábané pančuchy.

Ak zlyhá konzervatívna liečba. Ostáva im len operácia?
Pacienti by mali upraviť svoju životosprávu, aktívne sa hýbať, obmedziť sedenie a státie a užívať venofarmaká. To sú lieky, ktoré pôsobia na žily a podporujú žilovú stenu, majú protizápalový účinok.Osobne odporúčam venofarmakum Detralex, ktorý ma najvyšší stupeň dôkazu účinnosti podľa klinických štúdii. Liečba by mala byť komplexná kombináciou konzervatívnych a invazívnych metód.

A čo kompresívne podkolienky a návleky na ruky pre športovcov?
Je to veľmi dobrá vec. Mám ich osobne vyskúšané pri behu. Lýtkový sval pôsobí ako pumpa a zabezpečuje návrat krvi k srdcu. Bežné kompresívne pančuchy nahrádzajú funkciu svalovej pumpy a športové ju podporujú a chránia.

Viac info nájdete aj na medicentrum.sk

autor, foto: Kristína Strapcová

(PR správa)

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: PR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín