Jakub Forgács Rôzne

Zápolenie konských záprahov v Lučenci. Návštevníkov lákali furmani aj remeselnícky jarmok

Kto má rad silné kone, si v Lučenci rozhodne prišiel na svoje. Furmansko-remeselnícky deň bol nabitý atrakciami. Nechýbali folkloristi ani lukostreľba a hlavne súboj šiestich konských záprahov.

Ilustračný obrázok k článku Zápolenie konských záprahov v Lučenci. Návštevníkov lákali furmani aj remeselnícky jarmok
Zdroj: TASR

Šesť konských záprahov v štyroch disciplínach sa predstavilo počas druhého ročníka Furmansko-remeselníckeho dňa. Konal sa v areáli školského hospodárstva Strednej odbornej školy hotelových služieb a dopravy (SOŠ) v Lučenci. Informovala Danica Prepelicová zo SOŠ.

„Základom podujatia sú furmanské preteky s ťažnými koňmi, ktoré sme zorganizovali v spolupráci s Asociáciou furmanov Slovenska. V štyroch disciplínach kone preukazujú svoju silu a obratnosť rovnakým spôsobom ako reálne v lese pri práci s drevom. Chceli sme trochu tieto tradície preniesť do Lučenca, keďže doteraz tu neboli,“ uviedla Prepelicová.

Sprievodnými činnosťami boli farmárske práce v podobe strihania oviec, podkúvania koní a nechýbali ani ukážky výcviku psov. „Keďže na škole máme odbory ako chov koní a jazdectvo, kynológia či farmárstvo, tak sme to celé chceli trochu prepojiť,“ vysvetlila. Pre návštevníkov však organizátori pripravili aj remeselnícky jarmok, atrakcie pre deti, vystúpenie folklórneho súboru a vyskúšať si mohli aj streľbu z luku a jazdu na koni i v koči.

Podľa Prepelicovej by Furmansko-remeselnícky deň chceli zachovať aj do ďalších rokov a vytvoriť z neho tradíciu. „Rozhodli sme sa pokračovať, keďže vlani sa prvý ročník napriek zlému počasiu celkom vydaril a navštívilo ho okolo 500 ľudí. Tento rok nám počasie vyšlo a návštevnosť bola nad naše očakávania,“ uviedla.

Čítajte tiež:

Spoznali sme najkrajšiu Slovenku: Korunku kráľovnej krásy získala Lučenčanka Kristína (18)!

Foto: ilustračné

FOTO: Silné kone v Lučenci počas Furmansko-remeselníckeho dňa
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM