Kultúra

Výstava v múzeu predstaví nové akvizície skla a sklárskych predmetov

Nové prírastky skla v zbierkach Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci predstaví pripravovaná výstava Od pohára k pokladu.

Ilustračný obrázok k článku Výstava v múzeu predstaví nové akvizície skla a sklárskych predmetov
Zdroj: Novohradské múzeum a galéria

Nové prírastky skla a predmetov spojených so sklárskou históriou v zbierkach Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci predstaví pripravovaná výstava Od pohára k pokladu. Otvoria ju v pondelok 24. júna a potrvá do 28. júla.

Podľa slov kurátora výstavy Štefana Chrastinu ide o nové akvizície do zbierok múzea, ktoré sa NMG podarilo získať od roku 2014 vďaka úspešným grantom z ministerstva kultúry, Fondu na podporu umenia a Banskobystrickému samosprávnemu kra­ju.

„Medzi takéto výnimočné a vzácne sklo patrí aj známe ocenenie Krištáľové krídlo, ktoré sa istý čas vyrábalo aj v sklárni v Poltári, alebo unikátny znak Stredoslovenských sklární v Poltári vyrobený z nerezovej ocele a krištáľového skla ako jediný kus,“ priblížil Chrastina.

Dodal, že v rámci výstavy bude možné absolvovať prednášku spojenú s multimediálnou prezentáciou na tému sklárne Novohradu.

„Úspech NMG v oblasti získavania skla potvrdzuje aj prestížna cena Akvizícia roka 2017, ktorým bolo múzeum v minulom roku ocenené,“ zakončil.

Ilustračné foto: FB NMG

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM