Samospráva

Vyšívanie či práce pre kutilov: Na inkluzívne vzdelávanie poslúžia štyri nové učebne, VIDEO

Štyri učebne na inkluzívne vzdelávanie vznikli v Základnej škole (ZŠ) Lajosa Mocsáryho s vyučovacím jazykom maďarským vo Fiľakove v okrese Lučenec.

Zdroj: Dnes24.sk

Projekt samospráva Fiľakova realizovala s finančnou pomocou 100-tisíc eur od Úradu vlády SR. Necelá polovica tejto sumy išla do rekonštrukcie priestorov, v ktorých vznikli učebne, ďalšia časť má pokryť personálne náklady, hlavne mzdy pedagógov.

Podľa slov primátora Attilu Agócsa pochádza pôvodná idea z roku 2016, keď sa kreoval Akčný plán rozvoja okresu Lučenec a vo Fiľakove sa zamýšľali, ako pomocou neho zvýšiť zamestnanosť v meste.

Druhý domov

„Vtedy sme prišli na myšlienku, že práve v tejto škole, kde je veľká koncentrácia rómskych študentov, by sme spravili centrum praktického vyučovania, ktoré voláme inkluzívne vzdelávanie. Cieľom bolo nasmerovať ich do ďalšieho štúdia na strednú školu a aby sa vedeli zamestnať, podľa možnosti v miestnych podnikoch,“ načrtol Agócs.

Dodal, že v meste ako Fiľakovo, kde je vysoké percento rómskej populácie, nie je inklúzia len medzi majoritou a Rómami, ale aj v rámci samotného rómskeho etnika, ktoré je stratifikované do viacerých sociálnych vrstiev.

Práve takáto škola môže podľa neho byť určitou náhradou za modely, ktoré žiakom z málopodnetného prostredia chýbajú doma.

Gazdinky i kutilovia

Ako pokračovala zástupkyňa riaditeľa ZŠ L. Mocsáryho Ildikó Kotlárová, učebne budú slúžiť žiakom od šiesteho ročníka. „Pri dievčatách sa budeme najviac zameriavať na vyšívanie, varenie a zaoberanie sa výchovou detí. U chlapcov to budú najmä opravy vecí v domácnosti,“ konkretizovala Kotlárová, podľa ktorej doteraz na škole podobné priestory úplne chýbali.

V ZŠ L. Mocsáryho je podľa jej slov zapísaných dovedna 310 žiakov, z nich však 45 je v súčasnosti v zahraničí. Z celkového počtu žiakov je viac ako 95 % rómskeho pôvodu a približne polovica pochádza z málopodnetného prostredia. Mesto Fiľakovo má v súčasnosti podľa údajov samosprávy zhruba 10 400 obyvateľov. Z nich je približne 35 percent Rómov.

Nové priestory na inkluzívne vzdelávanie vo Fiľakove
11
Galéria
Zdroj: Mesto Fiľakovo
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM