Rôzne

Výbor OSN kritizuje: Na Slovensku fajčí príliš veľa mladých

Slovensko by podľa Výboru OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva malo rozbehnúť kampane na zvyšovanie povedomia v oblasti boja proti fajčeniu. Výbor preto Slovenskej republike dôrazne odporúča, aby sa viac snažila v boji proti fajčeniu a venovala sa jeho následkom najmä na mladých.

Ilustračný obrázok k článku Výbor OSN kritizuje: Na Slovensku fajčí príliš veľa mladých
Foto: Eva Viestová

Na Slovensku fajčí veľké množstvo mladých ľudí

,,Výbor je naďalej znepokojený vysokou mierou užívania tabaku a jeho zdravotných následkoch, najmä na mladých ľudí, napriek mnohým legislatívnym iniciatívam a kampaniam na zvýšenie povedomia zameraných na boj proti fajčeniu," uvádza sa okrem iného v materiáli o prerokovaní druhej periodickej správy Slovenska k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach pred výborom OSN v Ženeve, ktorý už schválila vláda. Slovensko je zmluvnou stranou paktu a výbor dohliada na to, ako ho jednotlivé zmluvné štáty napĺňajú.
Výbor tiež Slovensko nabáda, aby zaistilo efektívne uplatnenie svojej protifajčiarskej legislatívy a zintenzívnilo kampane na zvyšovanie povedomia v tejto oblasti. ,,Výbor takisto odporúča zmluvnej strane, aby prijala komplexný národný plán alebo stratégiu na boj proti fajčeniu, ktoré by obsahovali ustanovenia o zdravotnej starostlivosti," píše sa v materiáli. Na odporúčania výboru reagovali ako zodpovedné rezorty ministerstvo školstva a zdravotníctva.

Na Slovensku bola schválená novela zákona a ochrane nefajčiarov

Dôkazom toho, že Slovensko boj proti fajčeniu berie vážne, má byť v máji schválená novela zákona o ochrane nefajčiarov. Z tej okrem iného vyplýva, že v obchodných centrách sa môže fajčiť len v priestoroch, ktoré sú stavebne oddelené a dym z nich nepreniká do verejne prístupných priestorov nákupných centier. Novela tiež zakazuje fajčiť v budovách zdravotníckych zariadení a vo všetkých športových zariadeniach. Úrad verejného zdravotníctva na odporúčania výboru reaguje aj tým, že každé dva roky robí súťaž pre fajčiarov „Prestaň a vyhraj“, prostredníctvom ktorej dochádza k redukcii fajčiarov. Ministerstvo školstva tvrdí, že odporúčanie výboru sa bude plniť v rámci Národného akčného plánu na kontrolu tabaku na obdobie rokov 2012 – 2014.
Slovensko obhajovalo svoju druhú periodickú správu podľa Medzinárodného paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach pred výborom OSN ešte vlani v máji. Slovenskú delegáciu vtedy viedol náš veľvyslanec pri OSN v Ženeve Fedor Rosocha. Tvorili ju aj vtedajší splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák, experti z Úradu vlády SR a rezortov práce, sociálnych vecí a rodiny, školstva i zahraničných vecí. Správy 18-člennému výboru predkladajú všetky zmluvné strany paktu každých päť rokov. Druhá periodická správa Slovenska pokrývala časové obdobie rokov 2002 až 2011. O uplatnení najnovších odporúčaní budeme výbor OSN opäť informovať v roku 2017.

Foto: Ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM