Barbara Dallosová Správy

V Rimavskej štartuje veľká rekonštrukcia ciest a chodníkov: Na čom chce radnica ušetriť 300 000 eur?

S asfaltovaním chodníkov a cestných komunikácií v 30 lokalitách mesta, ktoré mestskí poslanci schválili ešte na jar, začne rimavskosobotská samospráva tento týždeň. Celkom má v meste dostať novú tvár 34 000 metrov štvorcových chodníkov a ciest.

Ilustračný obrázok k článku V Rimavskej štartuje veľká rekonštrukcia ciest a chodníkov: Na čom chce radnica ušetriť 300 000 eur?
Zdroj: TASR

Ako informoval viceprimátor Ladislav Rigó, na jeseň plánujú v závislosti od vývoja počasia obnoviť tri až štyri ulice a ďalšie prídu na rad v jarných mesiacoch.

Začnú tento týždeň

,,Začiatok prác je naplánovaný na sobotu 7. novembra. Zmluva s dodávateľskou firmou je už pripravená a primátor ju podpíše okamžite v ten deň, keď firma do mesta dopraví potrebné mechanizmy. Chceme sa totiž vyhnúť situácii, že by dodávateľ po podpise zmluvy z nejakých dôvodov nenastúpil, alebo prípadne meškal so začiatkom naplánovaných prác,„ vysvetlil Rigó. Celková plocha, ktorá bude asfaltovaním obnovená, je zhruba 34 000 metrov štvorcových. ,,Z toto je 29 000 metrov štvorcových ciest a 5 000 metrov štvorcových chodníkov,“ spresnil viceprimátor.

Celková hodnota vysúťaženej zákazky je 307 050 eur. ,,Predpokladáme, že je to konečná suma, ktorá sa už nebude navyšovať dodatkami. Samozrejme, ak sa vyskytne výnimočná situácia a nepredvídateľné náklady nad rámec zmluvy, budeme mať pochopenie a akceptujeme ich," vyjadril sa Rigó.

Státisícová úspora

Na financovanie asfaltovania si mesto vezme úver, časť financií však môže použiť aj z úspory, ktorá vznikne vďaka nedávnemu refinancovaniu desiatich starých úverov. U tých sa samospráve podarilo znížiť úrokovú sadzu z 2,8 až 3,2 percenta na 0,67 percenta ,,V priebehu desiatich rokov to bude pre mesto znamenať ušetrené financie vo výške zhruba 300 000 eur," uzavrel viceprimátor.

Obnova cestných komunikácií v meste bude zameraná predovšetkým na súvislú výmenu živičných povrchov, ale tiež na vyplnenie a úpravy nerovností, opravy kanalizačných šácht v nevyhnutnom rozsahu a obnovenie existujúceho vodorovného dopravného značenia. Počas posledných štyroch rokov samospráva podľa vyjadrenia viceprimátora doteraz takto obnovila 47 ulíc v meste.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM