Jakub Forgács Kultúra

V Lučenci zažijeme nevšedný festival. Prinesie hudbu, výtvarné umenie i históriu

Ak ste nadšencami umenia všetkého druhu, máme pre vás lákavý tip. Priamo v Lučenci sa chystá druhý ročník festivalu Ruiny II.

Ilustračný obrázok k článku V Lučenci zažijeme nevšedný festival. Prinesie hudbu, výtvarné umenie i históriu
21
Galéria
Foto: Boris Macko / Zdroj: Dnes24.sk

Hudbu, vizuálny program i besedu s historikmi prinesie kultúrny festival Ruiny II, ktorý sa bude konať 13. mája od 17:00 v priestoroch Rakottyaiho vily v Lučenci. Podľa slov organizátorov je cieľom podujatia priniesť do regiónov čo najviac kvalitnej kultúry.

„Hlavným hudobným hosťom je trio Davida Dorůžku, ktoré predstaví svoj nový album Autumn Tales v podaní intímneho koncertu v schátranej secesnej obývačke. Špeciálne pre toto podujatie vzniká i hudobná kompozícia z pera Markéty Huskovej. O výtvarnú inštaláciu, navrhnutú pre konkrétny priestor Rakottyaiho vily, sa postará Kristína Kandriková a zborovú skladbu odspieva zmiešaný zbor z Rimavskej Soboty,“ priblížila program podujatia Alexandra Galambová z organizačného štábu. Dodala, že jeho súčasťou je i beseda s historikmi Jozefom Puntigánom a Máriou Adamovou o priemyselnej histórii Lučenca.

Prvý cyklus festivalu Ruiny sa konal minulý rok v Prónayho kaštieli v Lučenci. Hlavným hudobným hosťom bol slovenský skladateľ, gitarista a producent Dávid Kollár. Okrem neho sa medzi hudobnými hosťami predviedli David Petráš s grafickými partitúrami Kataríny Škamlovej a duo Jána Fialu so Štefanom Szabóom. Súčasťou programu bol voľný prístup do väčšiny miestností v kaštieli, v ktorých steny ožili výtvarnými, fotografickými a multimediálnymi inštaláciami z produkcie mladých slovenských autorov.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Jar zavítala aj do ulíc Lučenca
21
Galéria
Foto: Mesto Lučenec / Zdroj: lucenec.dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM