V Lučenci je kópia pokladu. Kam sa podeli perly, mince a šperky nesmiernej ceny?
Niektorí obyvatelia nášho mesta o ňom vedia, iní ani netušia. Reč je o lučeneckom zlatom poklade nájdenom v polovici 19. storočia.
Presnejšie bol lučenský poklad nájdený v katolíckom kostole po odkrytí krypty v roku 1851. Išlo o nesmierne bohatstvo. Bohužiaľ, v našom meste nezostal.
„Bolo to spôsobené tým, že sa našiel len dva roky po ničivom požiari, ktorý zničil väčšinu vtedajšieho mesta. V Lučenci vtedy neboli žiadne reprezentatívne priestory, kde by mohol byť vystavený,“ vysvetlil historik Novohradského múzea a galérie v Lučenci Štefan Chrastina.
Nakoniec skončil v budapeštianskom Maďarskom národnom múzeu. Je to škoda, lebo obsahoval zlaté šperky – najvzácnejším exemplárom je čipka zo zlatých a strieborných nití – údajne najstaršia v Uhorsku. Súčasťou pokladu bolo aj 5 zlatých prsteňov s rubínmi, 8 zlatých náhrdelníkov, 4 rehoľné a tenšie reťaze, 5 pozlátených strieborných opaskov, 2 zlaté spony, 82 zlatých perál, 150 strieborných mincí z obdobia vlády kráľa Mateja, Ladislava a Ľudovíta II. napríklad z rokov 1521 a 1526, ako aj ďalšie strieborné a zlaté šperky.
Paradoxom je, že v Lučenci bola časť pokladu vystavená až roku 1997. No jeho krásu si možno aj tak vychutnať. Verné kópie lučeneckého zlatého pokladu vyrobili v roku 2007 maturanti Súkromného stredného odborného učilišťa umeleckoremeselníckeho z Hodruše-Hámrov. Na druhej strane, múzeum ukrýva množstvo exponátov, ktoré sú pokladmi histórie Novohradu.
Pozrite si v našej fotogalérii poklady regiónu, ukryté v Novohradskom múzeu a galérii!
Čítajte tiež:
Cez predĺžený víkend sa nudiť rozhodne nebudeme. Čo sa chystá v Lučenci a okolí?
FOTO: Pikoška z centra Lučenca: Viete, koľko osobností je na Kubínyiho námestí?