Rôzne

Skvelý úspech stredoškolákov z Lučenca: Opäť vyhrali súťaž Euroscola a pocestujú do Štrasburgu

Tento rok poslalo do súťaže svoje projekty 21 stredných škôl.

Ilustračný obrázok k článku Skvelý úspech stredoškolákov z Lučenca: Opäť vyhrali súťaž Euroscola a pocestujú do Štrasburgu
Zdroj: OA Lučenec

Cieľom súťaže Euroscola, do ktorej sa zapojili žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci aj v tomto školskom roku, je povzbudiť záujem mladých ľudí o verejné veci a posilniť diskusiu o Európskej únii. Žiaci majú za úlohu zorganizovať rôzne podujatia, diskusie či workshopy.

Výsledky súťaže vyhlásila Kancelária Európskeho parlamentu v piatok 13. decembra 2019 v Európskom informačnom centre v Bratislave za účasti europoslancov.

Slávnostného vyhlásenia výsledkov sa zúčastnili naši žiaci Bianka Šáleková, Norbert Dominik Hindulák a Oliver Slovák. Mali možnosť stretnúť sa tam s poslancami Európskeho parlamentu Robertom Hajšelom (S&D), Ivan Štefancom (EPP), Michalom Wiezikom (EPP).

Boj proti klimatickým zmenám

Tento rok poslalo do súťaže svoje projekty 21 stredných škôl. Medzi stredoškolákmi najviac rezonovala téma boja proti klimatickým zmenám, ochrana životného prostredia a čo robí EÚ pre mňa. Žiaci z Lučenca si vybrali tému „Úloha Európskeho parlamentu v boji s klimatickými zmenami“, ktorá je v súčasnosti veľmi aktuálna a je nevyhnutné, aby sa o nej nielen diskutovalo, ale aj prispelo k riešeniu problémov s tým súvisiacich.

Na túto tému žiaci diskutovali s poslancami EP, zástupcami mesta Lučenec, vzdelávali žiakov ZŠ Vajanského, vytvorili náučnú hru o recyklácii odpadu, vysádzali stromčeky a zbierali odpad v Mestských lesoch Lučenca.

Pôjdu do Štrasburgu

„Vďaka všetkým podujatiam a aktivitám sa naši žiaci dozvedeli veľa cenných informácií, ako si chrániť životné prostredie a ako zmeniť svoje správanie tak, aby sme si ochránili to najcennejšie, čo máme – našu planétu, jedinú, na ktorej človek dokáže žiť,“ informovala Kvetoslava Kriváková z OA v Lučenci.

Školy umiestené na prvých 10 miestach sa zúčastnia pracovného dňa v sídle Európskeho parlamentu. Nám sa podarilo obsadiť pekné 6. miesto a získať tým možnosť zúčastniť sa simulovaného rokovania Európskeho parlamentu dňa 30. januára 2020 v Štrasburgu.

„Sme veľmi radi, že naša snaha bola odmenená výhrou a už teraz sa tešíme na návštevu Európskeho parlamentu v Štrasburgu,“ dodala Kriváková.

Zdroj: lucenec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM