Šesť kandidátov na post banskobystrického župana uzavrelo spoločnú dohodu
V rámci druhého okrúhleho stola kandidátov na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) uzavreli šiesti uchádzači o tento post dohodu o spoločnom programe a prieskume.
Spoločný postup k nájdeniu kandidáta schopného zvíťaziť v novembrových voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) a tvorba jednotného programu je cieľom dohody o spoločnom programe a prieskume, ktorú v piatok 15. septembra v rámci druhého okrúhleho stola kandidátov na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) uzavreli šiesti uchádzači o tento post. Zároveň sa zhodli na tom, že doterajšie memorandum o vzájomnej podpore sa v zmysle jeho ustanovení naplnilo a kandidáti naň nadväzujú dohodou o realizácii okrúhlych stolov.
K pôvodnej päťke kandidátov v zostave Viliam Baňák (Jednota-ľavicová strana Slovenska), ktorý bol na stretnutí zastúpený krajským predsedom strany Ondrejom Kožiakom, Pavel Greksa (nezávislý), Igor Kašper (nezávislý), Martin Klus (SaS, OĽaNO, NOVA, OKS, KDH) a Stanislav Mičev (nezávislý) sa pridal aj Milan Urbáni (SMS).
„Doteraz sme najmä vysvetľovali, v čom spočíva neschopnosť súčasného vedenia kraja. Teraz je ten správny čas ukázať našu schopnosť spojiť sa pre spoločnú myšlienku, akou je skutočný záujem o hospodársku a sociálnu zmenu v našom kraji v prospech jeho obyvateľov. Jednotný, kvalitný program viacerých kandidátov, ktorý je reálnym súborom inovatívnych krokov a nástrojov, nemá v histórii volieb do VÚC obdobu,“ uviedol na margo dohody Stanislav Mičev.
Podľa Igora Kašpera to, že sa za okrúhlym stolom zišli kandidáti celého politického spektra, hovorí o vážnosti ekonomickej a sociálnej kondície kraja. „Izolácia a celý rad neodborných krokov nás doviedli k viditeľnému prepadu,“ dodal.
„Veríme, že každý, komu ide o zmenu ekonomického a sociálneho postavenia našich obyvateľov a odstránenie izolácie BBSK, sa k okrúhlemu stolu pridá a podporí ďalšie spoločné kroky po zrealizovaní spoločného prieskumu,“ povedal Ondrej Kožiak.
Účastníci okrúhleho stola urobili podľa vlastného vyjadrenia konkrétne kroky k deklarovanému spoločnému prieskumu a dosiahli zhodu na jeho metodológii, type otázok, termíne realizácie a konkretizovaní agentúr, ktoré ho budú realizovať. „Ich mená zverejníme začiatkom budúceho týždňa, po uzavretí rokovaní s nimi. Zhodli sme sa na tom, že to bude nespochybniteľná a renomovaná agentúra, respektíve v prípade dvoj-prieskumu agentúry, s vysokou mierou presnosti, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie výskumných agentúr. Zvažujeme aj medzinárodný dohľad nad takýmto prieskumom,“ priblížil Pavel Greksa.
Výsledky prieskumu sa stanú predmetom tretieho okrúhleho stola, ktorý sa má uskutočniť do konca septembra. Čas medzi druhým a tretím okrúhlym stolom bude podľa kandidátov venovaný spoločnému postupu smerom k programovej zhode.
„Je síce zrejmé, že sa na spoločnom prieskume nezúčastnia všetci pozvaní kandidáti, no napriek tomu je každý z nich aj naďalej vítaný medzi nami v rámci budúcich okrúhlych stolov. Osobná a konštruktívna diskusia sú totiž jedinou cestou spoločného postupu k finálnej dohode, ktorá je v záujme nielen BBSK, ale aj celého Slovenska,“ konštatoval Martin Klus.
O post predsedu BBSK sa uchádzajú 17 kandidáti. Sú nimi Stanislav Mičev (nezávislý), Ivan Saktor (nezávislý), Alena Pivovarčiová (Nový parlament), Ján Lunter (nezávislý), Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť), Michal Kantor (Strana zelených Slovenska), Vojtech Kökény (Strana rómskej koalície), Martin Juhaniak (nezávislý), Jozef Šimko (nezávislý), Viliam Baňák (Jednota – Ľavicová strana Slovenska), Pavel Greksa (nezávislý), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku), Zdenek Očovan (Politická strana NAJ), Igor Kašper (nezávislý), Martin Klus (SaS, OĽaNO, NOVA, KDH, OKS), Milan Urbáni (SMS) a Marian Kotleba (Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko).
Foto: ilustračné