Michaela Mozolányová Rôzne Rôzne

Riaditeľka Žigová: Vďaka Dúhovému domčeku chceme búrať bariéry

Na pomoc občanom s ťažkým zdravotným postihnutím vzniklo minulý mesiac v Lučenci nové denné centrum a denný stacionár s názvom Dúhový domček. Jeho poslaním je pomoc handicapovaným obyvateľom mesta Lučenec a okolia, ktorí sú odkázaní na pomoc a starostlivosť svojich najbližších.

Ilustračný obrázok k článku Riaditeľka Žigová: Vďaka Dúhovému domčeku chceme búrať bariéry
Zdroj: Dnes24.sk

Denné centrum Dúhový domček má kapacitu 15 osôb v dennom stacionári a 5 osôb v dennom centre a je určené pre ľudí vo veku 15 a viac rokov so zdravotným postihnutím, ktorí sú odkázaní na pomoc inej osoby a žijú v domácom prostredí.

Hlavnou náplňou Dúhového domčeka je zabezpečenie záujmovej činnosti, pracovnej terapie, sociálne poradenstvo pre klientov a ich rodiny, poskytovanie stravy a odľahčovacia služba pre rodiny klientov. "Chceme, aby sa naši klienti naučili samostatnosti, aby sa naučili sebaobslužným činnostiam ako je nakupovanie, upratovanie alebo varenie a získali sociálne a pracovné zručnosti ale aj nové vedomosti, ktoré im dajú nové možnosti na uplatnenie sa v spoločnosti. Touto formou chceme predísť umiestneniu do zariadenia s celoročným pobytom,“ povedala nám Margaréta Žigová, riaditeľka neziskovej organizácie A- megan.

Klienti denného centra tu majú možnosť zapájať sa do rôznych aktivít v tvorivej dielni, ktoré podporia rozvoj ich jemnej a hrubej motoriky a získavanie zručností, spev a hru na jednoduchých hudobných nástrojoch alebo rozvoj vedomostí a zručností pomocou spoločenských hier a práce s počítačom.

"Chceme búrať bariéry medzi ich svetom a okolitým svetom, čo nám pripomína aj náš symbol – Dúha – ktorej farby predstavujú nádej a jej tvar predstavuje spojenie dvoch na pohľad odlišných svetov,“ povedala.

Nové denné centrum bude prínosom nielen pre klientov, ale aj pre ich rodiny, ktoré budú mať čas na regeneráciu síl a priestor na sebarealizáciu. "Navyše umiestnením klienta v našom zariadení rodina klienta nestratí nárok na príspevok na opatrovanie,“ uzavrela M. Žigová.

Dúhový domček nájdete na Begovej ulici za kalvínskym kostolom vo dvore vedľa predajne elektra.

Pomoc vo forme vecných a finančných darov je v dennom centre srdečne vítaná. Kontakt: www.a-megan-no.skinfo@a-megan.sk

Foto: a-megan-no.sk

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM