Kultúra

Rekonštrukcia koncertnej sály vo Fiľakove jej má vrátiť historický ráz

Uvedená koncertná sála bola postavená začiatkom 20. rokov 20. storočia a šlo vtedy o prvý kultúrny stánok vo Fiľakove.

Ilustračný obrázok k článku Rekonštrukcia koncertnej sály vo Fiľakove jej má vrátiť historický ráz
Zdroj: TASR

Navrátenie historického rázu a pôvodného ducha budovy je cieľom pripravovanej rekonštrukcie koncertnej sály na Koháryho námestí vo Fiľakove v okrese Lučenec, do ktorej miestna samospráva plánuje investovať okolo 65-tisíc eur. Projekt chce mesto zrealizovať v priebehu budúceho roka.

„Počas bývalého režimu stavba stratila historického ducha a chátrala. S jej postupnou obnovou sme začali už pri výstavbe mestskej tržnice, ktorá je situovaná za sálou. Zbúrali sme prístavbu, ktorá slúžila v minulosti ako škôlka, vybudovali sme sociálne zariadenia a zateplili sme vnútornú stranu fasády,“ povedal primátor Fiľakova Attila Agócs.

Z celkového rozpočtu obnovy mienia podľa jeho slov získať 12-tisíc eur prostredníctvom výzvy miestnej akčnej skupiny (MAS) Leader.

„Z tejto dotácie chceme zatepliť zvyšnú časť fasády izoláciou z minerálnej vlny a vrátime na ňu aj historické šambrány a dekoračné prvky medzi okná. Použijeme historické omietky. Vybudujeme tiež drevené vstupné dvere z námestia a vymeníme dvere zo strany tržnice,“ vymenoval primátor.

Z vlastných prostriedkov samospráva zrealizuje podrezanie stien, položenie nových odizolovaných podláh, obnovu vnútorných omietok aj s maľovkami a zmenu elektroinštalácie.

„Upravíme tiež rímsy a žľaby na streche, jej plechy dostanú nový náter. Bleskozvod sme už namontovali a vykurovanie sme obnovili tiež v rámci výstavby tržnice,“ doplnil Agócs.

Uvedená koncertná sála bola postavená začiatkom 20. rokov 20. storočia a šlo vtedy o prvý kultúrny stánok vo Fiľakove. Do roku 1936, kým nepostavili prístavbu k redute Vigadó, bola jedinou divadelnou sálou v meste.

Počas socializmu bola prispôsobená vtedajším potrebám a stratila svoj niekdajší historický ráz. Do roku 2015 slúžila ako koncertná sála pre základnú ľudovú školu.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM