Ľubomíra Karmanová Správy

Problematické zóny v Lučenci: Obyvatelia zasypali mladých architektov nápadmi!

Záujem obyvateľov o riešenie dvoch problematických zón v meste Lučenec prekvapil aj samotného koordinátora projektu. Stretnutie s mladými architektami, ktorí majú navrhnúť riešenie týchto oblastí, bolo plné konštruktívnych nápadov.

Ilustračný obrázok k článku Problematické zóny v Lučenci: Obyvatelia zasypali mladých architektov nápadmi!
Zdroj: TASR

V rámci projektu Architekti v meste, by malo dôjsť k riešeniu dvoch území v meste – Rozvojovej zóny Husova a Centrálnej zóny Opatová. Ako nám vysvetlil koordinátor projektu Ivan Siláči, ideovo stvárniť možné riešenie týchto dvoch mestských častí dostali za úlohu študenti architektúry. Mladí architekti sa stretli s obyvateľmi predmetných zón, aby si vypočuli ich návrhy a problémy, ktoré by mali byť zohľadnené v jednotlivých návrhoch.

Záujem obyvateľov prekvapil aj samotných organizátorov projektu. „Bol som milo prekvapený nielen bohatou účasťou, ale najmä tým, že mnohí obyvatelia nám priniesli naozaj konštruktívne návrhy,“ hovorí Ivan Siláči.

Bývam tu už 58 rokov a rada by som tu aj dožila. Doteraz sa táto mestská časť neriešila, tak som rada, že konečne niekto začal myslieť aj na nás. Som veľmi zvedavá na výsledok,“ hovorí pani Dorota Tóthová.

„Bývam tu a zaujímam sa o dianie v meste. Sám som organizátor petície za riešenie tejto zóny. Verím, že sa tu už konečne začne niečo diať,“ prezradil Miroslav Orosi.

Bol som zvedavý na tento projekt, aj na pripravenosť mesta. Tú hodnotím ako slabú. Ale hlavne ma zaujímalo, s čím prídu mladí. Vidím to ako veľmi dobrý počin,“ dodáva Jaroslav Oster.

Ako ďalej uviedol koordinátor projektu Ivan Siláči, študentské práce sú dobré tým, že možno neponúknu ideálne riešenia, ale ponúknu maximálne možné riešenia.

„Prvé tri projekty, ktoré budú vyhodnotené ako najlepšie, by mali potom slúžiť ako podklad pre ďalší proces,“ vysvetlil Siláči.

V ďalšej etape projektu by mali podľa Siláčiho zadefinovať jednotlivé mestské komisie presnejšie odporúčania z odborného hľadiska, ktorých by sa študenti mali pridržiavať. Do konca mája budú študenti na svojich zadaniach pracovať. Vyhodnotenie projektov sa plánuje v priebehu júna.

Čítajte aj: Radnica sa vynašla: Na čudné zóny v Lučenci povoláva odborníkov

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM