Povinná práca, ako trest: Najviac na Slovensku sa využíva práve v našom regióne
Ako alternatívny trest, môžu sudcovia uložiť aj peňažný trest, či povinnú prácu. Túto možnosť odpykávania si trestu najviac na Slovensku využívajú sudcovia práve v našom regióne.
Možnosť uloženia trestu povinnej práce ako alternatívneho trestu v uplynulých deviatich rokoch najviac využívali sudcovia v Rimavskej Sobote, peňažné tresty najčastejšie ukladali v Bratislave, Košiciach a Žiline a povinnú prácu nariaďovali najviac na strednom Slovensku, pričom západné v tejto kategórii za ním výrazne zaostávalo. Vyplynulo to z informácií na konferencii Právnickej fakulty Trnavskej univerzity na tému Restoratívna justícia a alternatívne tresty v aplikačnej praxi.
Konferencia je pokračovaním projektu, ktorý podporila Agentúra pre podporu výskumu a vzdelávania, pričom úvodná časť sa venovala skôr teoretickým otázkam. Ako uviedol prodekan fakulty Tomáš Strémy, odborníci zo Slovenska a Česka dnes hovorili o konkrétnych skúsenostiach z praxe. Výstupom podujatia bude zborník, ktorý chcú organizátori sprístupniť aj na internete.
„Restoratívna justícia znamená odlišný prístup k páchateľovi a obeti trestných činov, kde sa chce dosiahnuť, aby sa páchatelia, ktorí majú na svedomí skutky menšej závažnosti, vrátili do spoločnosti oveľa jednoduchšie, aby nemuseli nutne ísť do väzenia, ale zostali vo svojich príbytkoch a naďalej pracovali. Podmienkou je, aby viedli pri uložení takéhoto trestu riadny život,“ povedal Strémy.
Do popredia sa v tejto súvislosti dostáva otázka elektronického monitoringu obvinených a odsúdených osôb – elektronických náramkov, ktoré by mali na Slovensku začať fungovať od budúceho roka. Pričom elektronický monitoring sa môže využívať napríklad aj pri treste zákazu účasti na verejných podujatiach, zákazu pobytu či zákazu priblíženia sa ku konkrétnej osobe.
Riešiteľský tím Právnickej fakulty prispel do programu podujatia poznatkami o ukladaní alternatívnych testov z hľadiska kriminálnej geografie (v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR), o uplatňovaní alternatívnych trestov v súdnej praxi i o verejnej mienke o alternatívnych trestoch. „Právna úprava je u nás zatiaľ nastavená tak, že je na sudcovi, či alternatívny trest zvolí,“ povedal Strémy. Dodal, že podľa ich doterajších poznatkov je vo verejnosti povedomie o možnostiach nahradenia väzby za alternatívne tresty nízke.
Foto: ilustračné