ELA Samospráva

Podhradie sa zmenilo na nepoznanie. Práce budú pokračovať na jar, FOTO

Práce v rámci rozsiahleho projektu revitalizácie podhradia sa na tento rok pomaly chýlia ku koncu.

Ilustračný obrázok k článku Podhradie sa zmenilo na nepoznanie. Práce budú pokračovať na jar, FOTO
5
Galéria
Zdroj: Mesto Fiľakovo

Od leta sa samospráve podarilo vybudovať nové parkovisko, vyasfaltovať časti priľahlých ciest, dokončiť pešiu zónu a v týchto dňoch dokončujú aj výstavbu verejných toaliet. V budúcom roku budú pokračovať s prácami na hrade, informovala Klaudia Mikuš Kovácsová, hovorkyňa mesta Fiľakovo.

Dve tretiny projektu sú dokončené

„Za sebou máme v tejto chvíli približne dve tretiny projektu. Pôvodne sme chceli skončiť do konca roka, ale kvôli prieťahom vo verejnom obstarávaní sme riadiaci orgán sídliaci v Budapešti požiadali o predĺženie termínu. Projekt sa tak skončí v júni budúceho roka,“ povedal primátor Attila Agócs.

V roku 2020 sa zamerajú na rekonštrukciu kultúrno-historických pamiatok v areáli hradu. „V súčasnosti sme dokončili asfaltovanie Baštovej ulice, vydláždenie Podhradskej ulice, osadenie umeleckej vstupnej brány, vybudovanie parkoviska pre autobusy a osobné autá a dokončujeme budovanie verejných toaliet,“ vymenoval primátor.

Podľa jeho slov, ak bude počasie priaznivé, do konca roka ešte zastrešia dreveným šindľom vežičku mestského opevnenia v podhradí aj budovu vínneho domčeka.

Na jar sa práce v podhradí opäť rozbehnú. V rámci nich vydláždia prístupovú cestu na hrad bazaltovým kameňom, zastrešia delovú baštu a vymenia strešnú krytinu na Bebekovej bašte.

Pec, žarnov i razenie mincí

Ako priblížila riaditeľka Hradného múzea Viktória Tittonová, v tzv. vínnom domčeku na dolnom hrade vznikajú v týchto dňoch zaujímavé priestory.

„Domček sme úplne zrekonštruovali, ešte sa osadí nová strecha. Vytvoríme v ňom „Remeselnícky domček“, v ktorého interiéri bude výstava venovaná dobovým remeslám z nášho regiónu,“ priblížila riaditeľka. V exteriéri domčeka je už postavená pergola, pod ktorou budú prebiehať workshopy a kreatívne vyučovacie hodiny pre žiakov a študentov.

„Postavíme tu pec na pečenie chleba i dobový žarnov. Študenti si tak budú môcť sami pomlieť obilie a upiecť si chlieb na základe tradičných receptov. Chýbať nebude ani keramická pec na vypaľovanie pravekej keramiky, keďže hradný vrch bol obývaný už v praveku.“

Medzi ďalšie zaujímavosti bude patriť aj stroj na razenie mincí.

K domčeku bude viesť archeopark, ktorý bude pozostávať z náučných tabúľ. Návštevníkom priblížia výsledky archeologických výskumov na hrade.

Priebeh revitalizácie podhradia vo Fiľakove
5
Galéria
Zdroj: Mesto Fiľakovo
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM