Správy

Platiacich návštevníkov rapídne ubudlo: Na hrade Fiľakovo chýbali najmä tí zahraniční

Fiľakovský hrad odštartoval tohtoročnú turistickú sezónu na začiatku mája, do konca augusta do hradného areálu zavítalo 8 845 návštevníkov.

Ilustračný obrázok k článku Platiacich návštevníkov rapídne ubudlo: Na hrade Fiľakovo chýbali najmä tí zahraniční
Zdroj: Banskobystrický kraj Turizmus

Medzi návštevníkmi Fiľakovského hradu chýbali aj počas tohto leta najmä turisti zo zahraničia, na celkovej návštevnosti sa podieľali len 29 percentami, čo je o osem percent menej ako minulý rok. V roku 2019, v poslednej sezóne pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu, pritom zahraniční turisti tvorili až 51 percent návštevnosti. Uviedla to zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove (HMF) Valéria Budaiová.

Ubudlo zahraničných turistov

Fiľakovský hrad odštartoval tohtoročnú turistickú sezónu na začiatku mája, do konca augusta do hradného areálu zavítalo 8 845 návštevníkov. V porovnaní s minulým rokom je síce počet o niekoľko desiatok ľudí vyšší, oproti roku 2019 však ide o pokles viac ako o 9-tisíc osôb.

„Podobná štatistika je aj v prípade platiacich návštevníkov. Kým v roku 2019 bol počet platiacich návštevníkov 13 608, v roku 2020 to bolo iba 4 964 osôb a v tomto roku ešte menej,“ dodala Budaiová s tým, že pokles platiacich návštevníkov oproti obdobiu spred pandémie predstavuje približne 70 percent.

Na Fiľakovskom hrade výrazne ubudlo zahraničných turistov, ktorí v roku pred pandémiou tvorili viac ako polovicu návštevnosti. Podľa zastupujúcej riaditeľky HMF sú dôvodom najmä sprísnené pravidlá pri vstupe na územie Slovenska v rámci protipandemických opatrení. Letnú sezónu na hrade napriek tomu hodnotia pozitívne.

„Obávala som sa, že pokles bude výraznejší. S obdobím pred pandémiou to nemá veľký význam porovnávať. Z ekonomického hľadiska však pociťujeme výpadok platiacich návštevníkov,“ poznamenala Budaiová.

Ďalšie aktuálne správy

Pokračujúca rekonštrukcia

Vo Fiľakove od júla pokračovala aj rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky, a to vďaka finančným prostriedkom, ktoré samospráva získala z dotačného systému Ministerstva kultúry SR. V rámci projektu sa práce zamerali na obnovu v poradí už tretej z delostreleckých komôr, takzvaných kazemát, osadenie oceľových schodísk k dvom už obnoveným kazematám a dokončenie odvodnenia celej plochy nádvoria stredného hradu a terénne úpravy v jeho západnej časti.

„Priebežne so sanačnými prácami prebieha aj archeologický a architektonicko-historický výskum tejto časti hradu. Obnovením všetkých troch kazemát hrad získa nové sprístupnené priestory,“ doplnila Budaiová. Ako prezradila, novou atrakciou pre návštevníkov bude postavenie pravekej pece s prístreškom v areáli hradu, využívať sa však bude až v budúcej sezóne.

Tohtoročná turistická sezóna na hrade vo Fiľakove potrvá do 15. novembra. Pre návštevníkov sú v jej závere pripravené i dve podujatia. V nedeľu 19. septembra to bude už 21. ročník Fiľakovských hradných hier a vo štvrtok 23. septembra vernisáž výstavy fotografií amatérskej súťaže Fotonatura 2021 spojená s odovzdávaním cien víťazom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Lučenca

V OBRAZOCH: Hrad vo Fiľakove
5
Galéria
Zdroj: TASR/Branislav Caban
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM