Boris Macko Rôzne

Osudové okamihy pre Lučenec. Mesto pred rokmi vypálili ruskí vojaci

V histórii nájdeme množstvo okamihov, ktoré poznačili naše mesto. Jedným z nich bol aj požiar pred desiatkami rokov. Prečo vypukol a kto ho má na svedomí?

Ilustračný obrázok k článku Osudové okamihy pre Lučenec. Mesto pred rokmi vypálili ruskí vojaci
Foto: Boris Macko

V auguste 1849 naše mesto vypálilo a vyrabovalo ruské cárske vojsko generála Grabbeho. Pritom len 30 rokov predtým zažil Lučenec veľký požiar, ktorý poškodil množstvo budov. Oheň v roku 1849 bol však pre mesto osudný. Podľa historikov aj dobových prameňov už Lučenec nebol nikdy taký, ako predtým. Zhorelo množstvo pôvodných budov a odvtedy je vraj v meste zmes architektonických prvkov na budovách.

Historik z Novohradského múzea a galérie Štefan Chrastina s tým súhlasí len čiastočne. „Dnes už ťažko povedať, aké budovy a domy tu boli, ale netreba si robiť ilúzie. Určite bola veľká časť z dreva. A aj murované môže požiar poškodiť natoľko, že ich treba zbúrať,“ povedal Chrastina. Faktom je, že od roku 1871 mesto vydalo zákaz výstavby drevených domov. Možno to bola reakcia na viacero požiarov, ktoré v histórii zažilo.

Čo však viedlo ruských vojakov k tomu, že sa k mestu a obyvateľom kruto zachovali? „Po víťaznej bitke s oddielmi Lajosa Kossutha bola cárska armáda na odchode. Mohli sa stať drobné incidenty ako vždy a všade. Lenže keď už boli prvé ruské jednotky v Rimavskej Sobote, zadné, ktoré boli zložené z tylových jednotiek, kde boli aj zásoby a zranení, napadli pri Lučenci partizánske skupiny verné Kossuthovi. Pozabíjali veľa zranených vojakov,“ vysvetlil historik.

Tí, ktorí stihli utiecť a prežili, nelenili a išli to oznámiť veliteľom. Mestu dali ultimátum – buď zaplatí výkupné, alebo ho vypália. Kým v susednej Rimavskej Sobote sa podarilo peniaze zohnať, v Lučenci nie. Mesto tak ľahlo popolom, zhoreli takmer všetky budovy.

„Ešte predtým museli Lučenčania pochovať mŕtvych ruských vojakov, a to v blízkosti katolíckeho kostola. Hoci bola väčšina z cárskych vojakov pravoslávnych, katolícky kostol zrejme poznali ako jediný. Ten ostal aj najmenej poškodený. Možno ho pôvodne ani nechceli podpáliť, no oheň naň preskočil zo susedných budov,“ uzavrel Chrastina.

Čítajte tiež:

FOTO: Kontroverzná socha v srdci Lučenca. Mesto stráži ochranca na podstavci: Kontroverzná socha v srdci Lučenca. Mesto stráži ochranca na podstavci

Čo sa oplatí zažiť v Lučenci a okolí? 10 víkendových akcií na jednom mieste

V roku 1849 vypálili z pomsty mesto ruskí vojaci
6
Galéria
Foto: Boris Macko
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM