Jaroslav Dodok Rôzne

Mladí milionári stojaci za veľkými webmi

Majú okolo tridsiatky a keby sa im nechcelo, už nikdy by nemuseli pracovať. Ani ich vnúčatá by nemuseli. Za ich finančnou slobodou stoja medzinárodne používané webstránky a veľké ambície.

Ilustračný obrázok k článku Mladí milionári stojaci za veľkými webmi
Foto: Jaroslav Dodok

Mark Zuckerberg, Facebook

Šéf sociálnej siete Facebook, ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou navštevujete aj vy každý deň. Obrovský potenciál medzinárodnej sociálnej siete sa pretavil okrem jej nesmiernej popularity a svetového fenoménu aj do jeho monetizačných schopností. Súkromie jeho používateľov dokáže využiť na to, aby sa stal pre inzerentov jednou z najatraktív­nejších reklamných platforiem.

Predovšetkým príjmy z reklamy na Facebooku sa stali základom pre nadobudnutie nesmierného bohatstva pre jeho zakladateľa, Marka Zuckerberga. Jeho majetok je odhadovaný na vyše 13 miliárd amerických dolárov, do biznisu s Facebookom pritom vstupoval s príspevkom od investorov vo výške 500 tisíc dolárov.

Andrew Mason, Groupon

Tento muž je na Slovensku menej známy, avšak práve on stojí za masívnym rozmachom zľavových portálov. Ten najväčší a prvý je americký Groupon, na čele ktorého stojí práve jeho zakladateľ Andrew Mason. Jeho príbeh je celkom zaujímavý, s podnikaním začínal už ako 15-ročný, keď si založil vlastnú donáškovú službu. Neskôr sa venoval hudbe, dizajnu a pracoval ako zamestnanec, čo sa mu časom zunovalo. Dnes má tento mladý, iba 33-ročný chalan s pozitívnym vystupovaním, majetok presahujúci miliardu dolárov. Ani napriek tomu však nestráca svojský pohľad na svet – vraj ho možno cez víkendy nájsť v jednej z chicagskej reštaurácii ako čašníka.

Naveen Selvadurai, Foursquare

Naveen Selvadurai sa narodil v roku 1982 v Indii a je zakladateľom webu Foursquare. Ten je síce menej obľúbený ako Instagram, Facebook či Twitter, avšak jeho finančná hodnota presahuje predstavy bežného človeka. Naveen absolvoval King's College London vo Veľkej Británii a Worcester Polytechnic Institute v USA, potom pracoval pre firmy ako Lucent, Sony, Nokia a Sun Microsystems. Neskôr spolu s Dennisom Crowleyom spustil svoju ​​mobilnú sociálnu sieť Foursquare, ktorého súčasná hodnota je odhadovaná na 600 miliónov dolárov.

Matthew Mullenweg, Wordpress

Matt Mullenweg sa narodil v roku 1984 a okrem podnikania v oblasti sa venuje napríklad aj hudbe a filantropii. Je tvorcom jedného z najlepších systémov na správu obsahu internetových stránok Wordpress. Ten dnes využíva takmer nepredstaviteľné množstvo webstránok – vyše 60 miliónov! Ross, Firefox.

Angelo Sotira, deviantART

Sieť deviantART je jednou z tých, na ktorých môžu umelci bezplatne propagovať svoje diela. Je priestorom predovšetkým pre zverejňovanie dizajnu, grafiky, fotografií, návrhov používateľských rozhraní a podobných digitálnych produktov. Za sieťou deviantART stojí práve Angelo Sotira, ktorý si vďaka nej zarobil na svoj doživotný blahobyt.

V porovnaní s mnohými inými “internetovými milionármi” nebol deviantART Angelovým prvým projektom. V minulosti založil napríklad firmu a rovnomennú webovú stránku Dimension Music. Sotira sa narodil v roku 1981 v Grécku, dnes žije na jednom z najlukratív­nejších miest na svete, priamo v kalifornskom Hollywoode.

foto: facebook.com

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM