Správy

Lučenec bude mať konečne rýchlostnú cestu a spojenie so západom Slovenska, FOTO

O druhom úseku Kriváň – Mýta bolo rozhodnuté až v týchto dňoch.

Ilustračný obrázok k článku Lučenec bude mať konečne rýchlostnú cestu a spojenie so západom Slovenska, FOTO
3
Galéria
Zdroj: NDS

Trasa Mýtna – Tomášovce je už vo výstavbe. Trasa rýchlostnej cesty R2 v záujmovom úseku je vedená nížinou otvárajúceho sa údolia Krivánskeho potoka, v súbehu so železničnou traťou Zvolen – Fiľakovo a cestou I/16, pričom obchádza samotnú obec Mýtna z juhozápadu.

Dôležitá trasa

Po vykrižovaní s cestou I/16 a železničnou traťou, pričom rýchlostná cesta je vedená ponad oba dopravné koridory, vchádza trasa do katastra obce Divín. Tu pokračuje trasa v úzkom páse na úpätí pahorkov Divínskeho hája. Je to jediné miesto v koridore železničnej trate, Krivánskeho potoka a jestvujúcej zástavby s akceptovateľným dopadom na životné prostredie.

Dôsledkom umiestenia stavby vznikla potreba na vybudovanie objektov vhodných pre migráciu zveri. Po opustení Divínskeho hája a prekrižovaní širokého údolia Krivánskeho potoka a železničnej trate pokračuje trasa severovýchodne od obce Podrečany v súbehu s cestou I/16 až do konca úseku, kde vo vzájomnom krížení vytvárajú dočasné prepojenie – úrovňovú stykovú križovatku s cestou I/16. V súčasnosti na stavbe pracuje približne 150 ľudí a zmluvný termín ukončenia výstavby je 8/2021.

Keďže stavebné práce prebiehajú v súlade s platným zmluvným harmonogramom, NDS neočakáva nedodržanie stanoveného termínu.

Nález munície

Pri stavebných prácach bola však objavená aj ostrá munícia z 2. svetovej vojny a bol objednávateľom nariadený pyrotechnický prieskum.

Celková dĺžka úseku je 13,5 km a akceptovaná zmluvná hodnota diela je 127 705 627, 71 € bez DPH. O druhom úseku Kriváň – Mýta bolo rozhodnuté až v týchto dňoch. Rozhodovanie o námietkach bolo zo strany Úradu pre verejné obstarávanie ukončené. NDS podpísalo zmluvy so zhotoviteľom stavby.

Termín začatia stavby predpokladajú v polovici marca 2020. Úsek by mal motoristom slúžiť v roku 2024. Začiatok deväť kilometrov dlhej rýchlostnej cesty bude nadväzovať na úsek R2 Pstruša – Kriváň v dočasne upravenej mimoúrovňovej križovatke Kriváň.

Koniec úseku sa pred obcou Mýtna napojí na úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, ktorý je vo výstavbe. Ide o technicky náročný úsek, ktorého súčasťou bude cca 5 km dlhá mostná estakáda v údolí Krivánskeho potoka.

Čakali vyše 30 rokov

Táto estakáda je situovaná vo výške 15 – 45 m ponad trasu cesty I/16, v tesnej blízkosti vysokého napätia a existujúcej zástavby. Akceptovaná zmluvná hodnota diela je 232 146 454,18 eur bez DPH.

Obyvatelia Novohradu na rýchlostnú cestu čakali viac ako 30 rokov. Primátorka Lučenca Alexandra Pivková neskrývala nadšenie a určité zadosťučinenie.

„Je to vynikajúca správa pre náš Novohrad. To, o čo sme sa dlhodobo usilovali – dotiahnuť rýchlostnú cestu aj do nášho regiónu minimálne po Lučenec, sa naplnilo a sme veľmi radi, že aj tento úsek, ktorý má 9 kilometrov, nám pomôže k tomu, aby sme mohli intenzívnejšie rozvíjať región.“

Vizualizácia k rýchlostnej ceste R2
3
Galéria
Zdroj: NDS
Zdroj: lucenec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM