Jakub Forgács Krimi

Krajskí policajti odhalili stovky previnilcov: Zverejnili počty opitých aj "pretekárov"

Polícia zverejnila zaujímavé údaje. Čo hovoria čísla z desiatok dopravno-bezpečnostných akcií v Banskobystrickom kraji?

Ilustračný obrázok k článku Krajskí policajti odhalili stovky previnilcov: Zverejnili počty opitých aj "pretekárov"
16
Galéria

Tak ako aj po minulé roky, aj tento rok prijala polícia v Banskobystrickom kraji opatrenia smerujúce k bezpečnosti na našich cestách. „Pri opatreniach sme sa zamerali prevažne na usmerňovanie premávky na hlavných cestných ťahoch, zvyšujeme dohľad aj na nehodových miestach, rizikovejších úsekoch a tiež tam, kde je očakávané zvýšenie intenzity v cestnej premávke najviac,“ informovali krajskí policajti na svojej facebookovej stránke.

„Pozornosť venujeme najmä vodičom motorových vozidiel, ich disciplíne a ohľaduplnosti, ale bez povšimnutia nezostáva ani správanie ostatných účastníkov, ktorými sú chodci, cyklisti či motocyklisti,“ upresnili policajti.

36 dopravno-bezpečnostných akcií

Ako ďalej uviedli, prioritou ich dohľadov na cestách nášho kraja bolo, aj stále je, v čo najväčšej miere eliminovať jazdu pod vplyvom alkoholu. „Kontrolujeme však aj dodržiavanie najvyššej povolenej rýchlosti, a tiež dodržiavanie ďalších dôležitých pravidiel cestnej premávky. Vodiči pod vplyvom alkoholu v žiadnom prípade nepatria na cesty. Takéto prípady riešime nekompromisne,“ spomenuli.

Od začiatku tohto roku do dňa 28. mája 2020 vyhlásil riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici až 36 dopravno-bezpečnostných akcií. Ako píšu policajti, ich zameranie bolo rôzne.

Polícia sa podľa slov mužov zákona zamerala na zisťovanie požívania omamných látok pred alebo počas jazdy, pričom možno konštatovať, že vodiči najčastejšie jazdili pod vplyvom drog a alkoholu. Akcie boli zamerané aj na dodržiavanie najvyššej dovolenej rýchlosti či iné porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Zamerali sa ale aj na zisťovanie priestupkov u vodičov autobusov a dbali aj na bezpečnosť chodcov či cyklistov, a to hlavne vo vzťahu k používaniu reflexných prvkov alebo oblečenia za zníženej viditeľnosti.

Stovky priestupkov a desiatky trestných činov

„No a aby sme nezabudli, kontrolovali sme aj technický stav vozidiel a tiež dodržiavanie povinností vodičov kamiónov. V januári 2020 bolo takýchto akcií 10. Kolegovia pri nich zistili až 860 priestupkov. Počas ich konania bolo zistených 18 vodičov, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu (v 14 prípadoch išlo o trestný čin). V jednom prípade išlo o nemotorového účastníka,“ uviedli s tým, že rýchlosť prekročili vodiči až v 423 prípadoch.

V mesiaci február bolo podobných akcií vyhlásených 12. Opäť boli zamerané na tie najzávažnejšie porušenia pravidiel cestnej premávky. „Do akcií boli zapojení kolegovia z rôznych útvarov. Pri februárových opatreniach bolo zistených až 961 priestupkov, pričom vodičov pod vplyvom alkoholu bolo až 31. Z uvedeného počtu bolo 5 prípadov nad 1 promile alkoholu, čo je trestný čin a v 6 prípadoch išlo o nemotorových účastníkov. Rýchlosť prekročili vodiči až v 352 prípadoch,“ píšu policajti.

Policajti boli na cestách aj počas ďalších mesiacov. Na bezpečnosť účastníkov sa snažili dohliadať aj počas marca, apríla a mája, čo bolo obdobie, kedy to ani pre policajtov nebolo jednoduché. „Hovoríme o tom z dôvodu, že išlo o zložité obdobie, ktoré si zažil každý občan Slovenska. Núdzový stav, ktorý si vyžiadala situácia v súvislosti s novým koronavírusom COVID-19, a počas ktorého museli byť prísne dodržiavané všetky pravidlá bezpečnosti a ochrany osôb. Napriek tomu sme pre vás boli každý deň v teréne a dbali sme na vašu bezpečnosť a to nielen na cestách,“ spomínajú muži zákona.

Poľaviť neplánujú

„Keď spočítame akcie, ktoré krajský riaditeľ vyhlásil v priebehu mesiacov marec, apríl a máj 2020, ktorých bolo celkom 16, zistených bolo až 1024 priestupkov. Vodičov, ktorí si sadli za volant pod vplyvom alkoholu bolo 25 a v jednom prípade jazdil pod vplyvom alkoholu aj nemotorový účastník,“ uviedli policajti s tým, že takmer polovica z nich skončila po pozitívnej dychovej skúške v policajnej cele.

„Čo sa týka kontroly dodržiavania najvyššej povolenej rýchlosti, policajti zistili za spomínané akcie takmer 550 porušení,“ píšu muži zákona.

Ako podotkli, v dopravných akciách bude polícia čím ďalej viac stupňovať na intenzite. „Vyhlasovať takéto akcie nás „núti“ samotná nepriaznivá situácia a nezodpovední vodiči, ktorých na našich cestách pribúda. Pokiaľ sa myslenie niektorých vodičov nezmení, a neprestanú ohrozovať životy zodpovedných účastníkov, ktorí častokrát na ich nezodpovednosť doplatia, je na mieste, aby policajti stáli skutočne ako sa hovorí, „na každom kroku“,“ dodali a zároveň poďakovali všetkým zodpovedným vodičom.

V priloženej fotogalérii nájdete krajských policajtov v akcii!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Banskobystrickí krajskí policajti v akcii
16
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM