Anton Hrachovský Basketbal

Kouč Lučenca zabodoval v prestížnej ankete: Ocitol sa medzi trénermi roka

V ankete o najlepšieho slovenského basketbalového trénera zabodoval aj lodivod tímu z Lučenca.

Ilustračný obrázok k článku Kouč Lučenca zabodoval v prestížnej ankete: Ocitol sa medzi trénermi roka
4
Galéria
Zdroj: TASR

Víťazmi ankety o najlepších basketbalistov za rok 2019 sa podľa Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) stali Vladimír Brodziansky a Barbora Bálintová. Pre hráča španielskeho Obradoira je to premiérové víťazstvo v ankete, basketbalistka poľskej Gdyni obhájila prvenstvo spred roka.

Ocenenia sa dostalo aj trénerovi lučeneckého tímu Petrovi Jankovičovi (na snímke). Poďme však poporiadku.

Jeden z najlepších v Španielsku

Brodziansky sa v ankete objavil prvýkrát a hneď vystúpil na najvyšší stupienok. Rodák z Bojníc má za sebou úspešný rok, má za sebou debut v mužskej reprezentácii a v španielskom Obradoire nepatrí len k najlepším hráčom svojho mužstva, ale aj k najlepším legionárom súťaže. Aktuálne sa snaží s klubom predrať na miestenku zaručujúcu účasť v play off.

„Je to veľká česť sa dostať do spoločnosti hráčov, ktorí v minulosti vyhrali ako bratia Rančíkovci alebo Anton Gavel. Sú to veľkí hráči. Dokázali toho veľa, či už v reprezentácii alebo v kluboch. Som veľmi poctený. Takmer celý rok som bol v Španielsku, v lete som prišiel reprezentovať. Bol to dobrý rok, trochu ma mrzí, že sme nedokázali postúpiť cez Rumunov. Poučíme sa z toho do budúcnosti a bude dobre,“ zhodnotil uplynulý rok Brodziansky.

Jasná obhajoba Košičanky

Bálintová obhájila s dosť výrazným náskokom prvenstvo spred roka. Dvadsaťštyriročná rodáčka z Košíc predĺžila v lete zmluvu s poľskou Arkou Gdyňa. Na jeseň si zahrala s tímom v Eurolige, reprezentantka Slovenska sa medzi európskou elitou nestratila, o čom svedčí druhé miesto v počte asistencií na zápas. Spolu so svojou krajankou Angelikou Slamovou sa nedávno navyše radovali zo zisku Poľského pohára.

„Znamená to pre mňa veľmi veľa. Vyhrala som druhý raz za sebou. Vždy je ťažšie titul obhájiť ako získať ho prvýkrát. Veľmi sa z toho teším. Som vďačná všetkým, ktorí mi k tomuto prvenstvu pomohli. Rok 2019 by som zhodnotila ako veľmi pozitívny a úspešný. Na klubovej úrovni sa nám podarilo s Gdyňou získať bronz. Po dlhých rokoch sme doniesli do klubu medailu. Potom sa mi podarilo podpísať s Gdyňou zmluvu na ďalšiu sezónu. Po zisku tretieho miesta sme cez Botas postúpili do Euroligy, kde máme solídne výsledky. V novej sezóne sme v poľskej lige zatiaľ neprehrali. Dúfam, že nám to vydrží,“ prezradila Bálintová.

Medzi trénermi aj kouč Lučenca

V kategórii tréner roka obhájila podľa očakávania prvenstvo Natália Hejková. Kormidelníčka českého ZVVZ USK Praha má za sebou ďalšiu úspešnú sezónu, v Eurolige pridala do svojej už tak bohatej zbierky ďalší cenný kov, tentoraz bronzový. V lige obhájila majstrovský titul. K úspechom má nakročené aj v tomto roku, v lige zatiaľ nenašla premožiteľa a v Eurolige už má istú štvrťfinálovú miestenku.

Mládežníckym trénerom roka sa stal opäť Marek Jurík z ŠBK Junior Levice, ktorý oslavoval s juniormi a kadetmi titul majstra Slovenska. Talentami roka sa stal Matúš Hronský z americkej Wasatch Academy a Lucia Žilinská z BK ŠKP 08 Banská Bystrica. V „trojkovom“ basketbale sa z prvenstva radovali Jozef Vojtek a Monika Krajčovičová. Najlepším rozhodcom sa stal na základe rozhodnutia komisie rozhodcov SBA Zdenko Tomašovič.

Nové mená v Sieni slávy

Sieň slávy slovenského basketbalu sa rozšírila o ďalšie štyri mená.

V rámci vyhlásenia ankety o najlepšieho basketbalistu roka za rok 2019 do nej pribudli Yvetta Paulovičová-Polláková, Gustáv Hraška, Tibor Vasiľko a in memoriam Valéria Tyrolová.

Najlepší basketbalisti Slovenska 2019 podľa ankety SBA:

  • Muži: 1. Vladimír Brodziansky (Obradoiro CAB/Španielsko) 3462, 2. Michal Baťka (Inter Bratislava) 1303, 3. Marek Doležaj (Syracuse Orange/USA) 961, 4. Mário Ihring 892, 5. Richard Körner (obaja Inter Bratislava) 864, 6. Roman Marko (Dekstone Tuři Svitavy/Česko) 855, 7. Šimon Krajčovič (Patrioti Levice) 793, 8. David Abrhám (Inter Bratislava) 627, 9. Andre Jones (Szolnoki Olajbányász/Ma­ďarsko) 578, 10. Michael Fusek (Inter Bratislava) 523 bodov.
  • Ženy: 1. Barbora Bálintová (Arka Gdyňa/Poľsko) 3026, 2. Žofia Hruščáková (UNI Győr MÉLY-ÚT/Maďarsko) 1804, 3. Angelika Slamová (Arka Gdyňa/Poľsko) 1401, 4. Sabína Oroszová (Allianz GEAZ Sesto San Giovanni/Taliansko) 1157, 5. Miroslava Mištinová (MBK Ružomberok) 562, 6. Marie Růžičková (Atomerőmű KSC Szekszárd/Maďarsko) 560, 7. Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky) 512, 8. Dominika Drobná (Young Angels Košice) 295, 9. Timea Sujová (ŠBK Šamorín) 232, 10. Nikola Kováčiková (Georgetown University Washington/USA) 221.
  • Tréner roka: 1. Natália Hejková (ZVVZ USK Praha/Česko) 841, 2. Maroš Kováčik (CCC Polkowice/Poľsko, ženy Poľska) 282, 3. Michal Madzin (Patrioti Levice) 178, 4. Štefan Svitek (ženy ČR, Wisla Krakov/Poľsko) 165, 5. Peter Jankovič (BKM Lučenec) 106 bodov.
  • Mládežnícky tréner roka: 1. Marek Jurík (ŠBK Junior Levice) 482, 2. Karol Wimmer (Inter Bratislava) 137, 3. Michaela Drobná (BKM Iskra Svit) 114 bodov.
  • Chlapčenský talent roka: 1. Matúš Hronský (Wasatch Academy, USA) 213 bodov.
  • Dievčenský talent roka: 1. Lucia Žilinská (BK ŠKP 08 Banská Bystrica) 91 bodov.
  • Najlepší hráč 3×3 basketbalu: 1. Jozef Vojtek (ŠKP BBC Banská Bystrica).
  • Najlepšia hráčka 3×3 basketbalu: 1. Monika Krajčovičová (Dubček Bratislava).
  • Najlepší rozhodca roka 2019: Zdenko Tomašovič (na základe rozhodnutia komisie rozhodcov SBA).
Anketa o najlepších basketbalistov za rok 2019
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM