Jakub Forgács Správy

Kde sa darí infikovaným kliešťom? PREHĽAD lokalít v Banskobystrickom kraji

Po pobyte v prírode by ste sa radšej mali prekontrolovať. Domov si totiž môžete priniesť neželanú spoločnosť. Kde si treba dať obzvlášť pozor?

Ilustračný obrázok k článku Kde sa darí infikovaným kliešťom? PREHĽAD lokalít v Banskobystrickom kraji
5
Galéria
Zdroj: TASR

Myslite pri pobyte v prírode na ochranu proti kliešťom – prevenciou sa vyhnete ochoreniam, ktoré prenášajú. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na svojom oficiálnom webe.

Kde si treba dať pozor?

„Kliešte sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, v záhradách, v parkoch i v lesoch, ale v posledných rokoch v dôsledku klimatických zmien sa dostávajú aj do vyšších zemepisných polôh, až do nadmorskej výšky nad 1000 metrov. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Obľubujú najmä dubovo-hrabové lesy,“ uvádza ÚVZ SR s tým, že infikované kliešte prenášajú ochorenia ako lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Ako sa píše na stránke, k oblastiam s najväčším výskytom nakazených kliešťov patrí oblasť pozdĺž Váhu. V tejto oblasti býva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, hoci na Slovensku výskyt tohto ochorenia nie je vysoký. „Endemickými oblasťami sú aj juhozápadná časť Slovenska, napríklad pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina, ďalej oblasť Malých Karpát, okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín,“ spomína ÚVZ SR.

Ako sme vás informovali prednedávnom, od konca apríla tohto roka ku 12.6.2020 je v SR hlásených 20 prípadov kliešťovej encefalitídy (KE). Najviac prípadov je z Banskobystrického kraja (okres Banská Bystrica, Brezno, Zvolen, Rimavská Sobota). V ktorých lokalitách sa teda treba mať na pozore?

Prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v Banskobystric­kom kraji

Banská Bystrica: k.o. Poníky, Oravce

Zvolen: k.o. Sliač, Sielnica , Zvolen-priehrada, Kováčovská dolina,

Detva: k.o. Detva, Hriňová-Poľana (Skalisko, Ľuľovka, Bratkovica, Biele Vody, Snohy-Baťková),k.o. Vigľaš (Svošť, Chvojno), k.o. Látky

Lučenec: k.o. Lučenec, Lovinobaňa, Čakanovce, Panické Dravce, Šíd, Ratka,Veľká nad Ipľom, Fiľakovo, Čamovce, Tomašovce, Trebeľovce, Ábelová

Poltár: k.o. Málinec, Cínobaňa, Kat. Huta

Rimavská Sobota: k.o. Rimavská Sobota (Dúžava, Kurinec, Nižné Valice, Sabová), k.o. Hrachovo, Husiná, Klenovec, Kociha, Lehota nad Rimavicou, Radnovce, Rimavská Baňa, Rimavská Sobota, Svetlá, Stará Bašta, Sútor, Španie Pole, Tisovec, Vyšná Pokoradz, Zacharovce, Gemerský Jablonec

Revúca: k.o. Tornala, Chvalová, Králik, Držkovce

Veľký Krtíš: k.o. Pravica

Žiar nad Hronom: Kremnické vrchy – k.o.Trnavá Hora, Bartošova Lehôtka, Vtáčnik – k.o. Bzenica,

Žarnovica: Nová Baňa, lokalita obce Veľké Pole (Vtáčnik)

Banská Štiavnica: Štiavnické vrchy – k.o. Hadová, Pod Krížom, Klinger

Základné zásady ochrany pred kliešťom

  • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov – okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie
  • v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
  • používajte repelenty
  • po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo

Kliešť sa najčastejšie prisaje

  • do vlasatej časti hlavy
  • do slabín a podpazušia
  • za uši
  • do podkolennej jamky
  • na intímne miesta

Ako vybrať kliešťa?

„Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho,“ upozorňuje ÚVZ SR.

„Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Treba vybrať celé telo kliešťa aj s hlavičkou. Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte. Ak nie je po ruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite prípravok s obsahom alkoholu,“ odporúča ÚVZ SR s tým, že ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Foto: ilustračné

Kliešte
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM