Hrozivý ÚTOK medvedice v Banskobystrickom kraji: Na lesníka sa vrhla odzadu, AKO k tomu došlo?
Horár sa snažil vyhnúť priamemu kontaktu s medvedicou. Tá ho však sotila na zem a revala.
Dokážu ho dolapiť?
Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR nebol prizvaný na miesto v katastri Očovej, kde medveď napadol človeka. Envirorezort opätovne apeluje na záchranné zložky, ktoré sú k takýmto prípadom privolané, aby kontaktovali aj zásahový tím. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
„Bez ich urýchleného zásahu a odborného preskúmania lokality je pravdepodobnosť dolapenia šelmy, ktorá napadne človeka, takmer nulová,“ konštatuje rezort.
Zásahový tím pre medveďa hnedého bol v pondelok predpoludním informovaný o prípade napadnutia človeka medveďom. Na miesto napadnutia však nebol prizvaný, poukazuje MŽP. „Odborníci tímu preto kontaktovali poškodeného lesníka, ktorý potvrdil, že k útoku došlo v prirodzenom biotope medveďa hnedého,“ približuje.
Zvýšte opatrnosť
Envirorezort opätovne vyzýva návštevníkov lesov, aby nepodceňovali riziko stretu s medveďom a pohybovali sa iba po vyznačených chodníkoch.
Pripomína, že zásahový tím zabezpečuje starostlivosť o populáciu medveďa a monitoruje synantropných medveďov. V prípade potreby za presne stanovených podmienok môže pristúpiť aj k vylúčeniu konkrétneho jedinca z populácie. Zásahový tím považuje za dôležitú aj priamu komunikáciu so zranenými osobami a vypočutie svedkov udalostí. „Takto získané informácie sú potrebné na mapovanie situácie a správania jedincov,“ konštatuje MŽP.
V prípade, že ľudia zaregistrujú medveďa v blízkosti ľudských obydlí, majú to ohlásiť na tiesňové linky 158, 112, 159 alebo zásahovému tímu ŠOP SR na čísle +421 903 201 879.
ilustračné foto