Kultúra

Hrad otvoril brány pre turistov: Je atraktívnejší, ako kedykoľvek predtým, FOTO

Fiľakovský hrad po mesiacoch sprístupnili verejnosti. Návštevníkov víta viacerými novinkami.

Ilustračný obrázok k článku Hrad otvoril brány pre turistov: Je atraktívnejší, ako kedykoľvek predtým, FOTO
7
Galéria
Zdroj: Hradné múzeum Fiľakovo

Hoci sa turistická sezóna na miestnom hrade tradične otvára už počas marca, v tomto roku ostal až do konca júna zatvorený. Dôvodom bola koronakríza, ale aj realizácia rozsiahlych stavebných prác.

V rámci cezhraničného projektu INTERREG na revitalizáciu podhradia, ktorý je jedným z najväčších projektových úspechov samosprávy Fiľakova, v tomto roku vymenili strechu na Bebekovej bašte, počas posledných dní dostala strechu aj delová bašta a prístupovú cestu do areálu, ktorá bola doposiaľ iba vysypaná štrkom, vyložili čadičom.

Ľudské pozostatky

V rámci týchto prác na zamestnancov hradu čakalo veľké prekvapenie. „Na dolnom hrade sme našli ľudské pozostatky. Otvorili sme preto jednu sondu a zistili sme, že sa tu nachádzajú kosti minimálne štyroch ľudí,“ priblížila riaditeľka Viktória Tittonová s tým, že nájdené artefakty budú podliehať ďalšiemu skúmaniu.

Počas minulého roka vďaka dotácii z projektu samospráva vybudovala v podhradí moderné parkovisko pre autobusy i osobné autá, nové verejné toalety, zrekonštruovalo poslednú baštu mestského opevnenia i vínny dom na dolnom hrade, vyasfaltovala časti ulíc v podhradí a dokončila pešiu zónu vedúcu k autobusovej stanici.

„Napriek mnohým byrokratickým prekážkam, kvôli ktorým sme realizáciu projektu museli takmer o rok predĺžiť, sa nám podarilo, o čom sme dlhé roky len snívali. Vďaka tvrdej práci všetkých zainteresovaných kolegov privíta v tomto roku návštevníkov hrad vo výbornej kondícii, atraktívnejší, ako kedykoľvek predtým. Veríme, že sa nám tým podarilo urobiť veľký krok v obnove a záchrane národnej kultúrnej pamiatky a bude to zároveň veľký stimul pre cestovný ruch v našom meste i mikroregióne. Po našich skúsenostiach na Podhradskej ulici, ktorá sa v minulosti po jej rekonštrukcii stala atraktívnou pre miestnych podnikateľov očakávame, že vďaka revitalizácii sa podobne podarí zmeniť aj charakter zvyšnej časti podhradia – že tu vzniknú nové prevádzky, lokalita sa bude naďalej skultúrňovať a prispeje to k ďalšiemu rozvoju centra mesta,“ vyjadril sa primátor mesta Attila Agócs.

Dostali dotácie

Okrem spomínaného veľkého projektu prebiehajú na hrade paralelne ďalšie menšie projekty. Jeden z nich je zameraný na sprístupnenie delostreleckých pozícií na strednom hrade, dotáciu naň dostalo mesto od ministerstva kultúry.

V súvislosti s týmto projektom tak mohlo mesto na hrade zamestnať ďalších nezamestnaných.

„Na to nadväzuje náš vlastný múzejný projekt podporený dotáciou zo župy. Súvisí s umiestnením odvodňovacích drenáží na strednom hrade,“ uzavrela riaditeľka.

Revitalizácia podhradia Fiľakovo
7
Galéria
Zdroj: Hradné múzeum Fiľakovo
Zdroj: Mesto Fiľakovo
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM