Ľubomíra Karmanová Správy

Grajciare, franky, toliare... Mince nájdené v Lučenci pochádzajú z doby Františka Jozefa!

Sklenená nádoba uložená v schránke nájdenej pri rekonštrukčných prácach na lučeneckej synagóge, vydala svoje historické svedectvo. Jej obsahom boli mince, ale aj poškodené fragmenty, ktoré momentálne ďalej skúmajú odborníci z oblasti reštaurátorstva a histórie.

Ilustračný obrázok k článku Grajciare, franky, toliare... Mince nájdené v Lučenci pochádzajú z doby Františka Jozefa!
Zdroj: Dnes24.sk

Archeologický nález, ktorý objavili pri rekonštrukcii Synagógy v Lučenci 19. júna sa konečne dočkal otvorenia. Sklenenú nádobu zo starej Synagógy z roku 1863 otvorili 8. júla za prítomnosti odborníkov, ktorí dbali na to, aby nedošlo k poškodeniu nálezu. „Podľa predbežných hypotéz sa v nádobe nachádzala listina, ktorá mohla byť pamätnou zakladacou listinou uloženou pri výstavbe synagógy v roku 1863,“ uviedla Andrea Moravčíková z Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica, pracovisko Lučenec.

„Pravdepodobne sa v nádobe nachádzali aj papierové peniaze. Zo zvyškov neurčitej čiernej hmoty dochovanej vo fragmentoch vo vode (pravdepodobne kondenz) bude vytvorený osobitný elaborát z reštaurátorského výskumu. Reštaurátor identifikuje zvyšky listiny, prípadne papierové peniaze,“ informuje Moravčíková.

Ako ďalej dodala, sklenená nádoba bude odborne očistená a zreštaurovaná do podoby prezentácie. Nádoba s fragmentami hmoty sa momentálne nachádza u reštaurátora Štefana Kocku. Vo vode sa okrem fragmentov papiera našlo aj 14 mincí rôznej nominálnej hodnoty, prevažne zo strieborného a medeného kovu. „Mince boli odborne vyčistené, tak aby sa dali spracovať,“ uviedla Moravčíková s tým, že vizuálnou obhliadkou ich zhodnotila a prevzala do dočasnej úschovy historička Kristína Becániová, riaditeľka Štátneho archívu v Lučenci.

„Mince razené počas vlády Fr. Jozefa I. mali veľa nominálov a razené boli vo veľkom počte. Prevedené boli kvalitne na vysokej odbornej úrovni. Z 10-tich mincovní monarchie sa nakoniec razili len v dvoch: Kremnica a Viedeň,“ podotkla Becániová.

Medzi nájdenými mincami sú grajciare, franky, toliare, či zlatníky, väčšinou s podobizňou Franza Jozefa I. Mince sú z obdobia rokov 1849 až 1962.

Foto: Mesto Lučenec

Tajomstvo nálezu v Synagóge odhalené
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM