Michaela Mozolányová Krimi

Daňová kobra zaznamenala úspech: Rozbila skupinu podvodníkov s drevom

Tím Daňovej kobry rozbil ďalšiu skupinu daňových podvodníkov, ktorí obchodovali v okolí Lučenca s drevnou hmotou. Za neoprávnené nadmerné odpočty DPH obvinili najnovšie 17 ľudí, štátu spôsobili škodu šesť miliónov eur.

Ilustračný obrázok k článku Daňová kobra zaznamenala úspech: Rozbila skupinu podvodníkov s drevom
Zdroj: TASR

Reťazec sa skladal z 30 firiem, 17 z nich sa priamo zapájalo do obchodov a požadovalo vyplatenie nadmerných odpočtov. „Ide o klasický karusel, kde tok tovaru je oddelený od toku fakturácie. Začína sa to nadobudnutím tovaru od nekontaktného subjektu, ktorý prvý neodvedie daň,“ vysvetlil na tlačovej besede prezident finančnej správy František Imrecze.

V tomto prípade tovar existoval, obchodovalo sa hlavne v okolí Lučenca. Reťazec sa skladal z 30 firiem, 17 z nich sa priamo zapájalo do obchodov a požadovalo vyplatenie nadmerných odpočtov. Následne táto firma predá tovar ďalšej, tzv. nárazníkovej firme, ktorá odvedie veľmi malú daň, a potom ďalšiemu subjektu, ktorý tovar predá do zahraničia, v tomto prípade to bolo hlavne do Maďarska.

V maďarsku tovar putoval medzi ďalšími firmami a napokon ho zase dodali firme na Slovensko, ktorá s ním na začiatku začala obchodovať. Celková škoda bola šesť miliónov eur, pričom nadmerný odpočet v hodnote 1,3 milióna eur nebol pre zásah Daňovej kobry vyplatený.

Polícia prípad riešila od vlaňajšieho leta. Začiatkom decembra tohto roka spustili akciu s krycím názvom Bugina, po ktorej obvinili 17 ľudí, z toho troch Maďarov. Piatich vzal sudca do väzby. Obvineným hrozí sedem až 12 rokov za mrežami. „Prokuratúra participovala veľmi aktívne, dnes riešime ešte možnosť zaistenia majetku obvinených, čím by sme chceli zachrániť z celkovej škody ďalšie prostriedky,“ doplnil policajný prezident Tibor Gašpar.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM