Baranie špeciality, medovina a poriadna zábava: Pastiersku sezónu na Salaši pod Magingradom ukončia hodovaním
Pastierska sezóna sa zvyčajne končila hodovaním. Bačovia a valasi sa vracali zo salašov do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syry a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie a spoločná hostina. Tieto tradície si pripomenú aj na Salaši pod Maginhradom.
Pastiersku sezónu už po štvrtýkrát symbolicky ukončia vo Veľkých Teriakovciach (okr. Rimavská Sobota) podujatím Slovenské mitrovanie, ktoré sa bude konať v sobotu 24. októbra od 11.00 h na miestnom salaši. O podujatí informovala Miroslava Vargová, manažérka Miestnej akčnej skupiny Malohont, ktorá ho organizuje spolu s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom a Salašom pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach.
Ukončenie pastierskej sezóny, nazývané mitrovanie, sa viaže k 26. októbru na sviatok svätého Demetera alebo Mitra. „Ide o starý zvyk, na ktorý pred pár rokmi nadviazali v obci podujatím Slovenské mitrovanie. Počas neho čakajú na verejnosť ukážky prác na salaši, tance i hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality, výstava a ďalšie sprievodné aktivity,“ priblížila obsah manažérka.
Novinkou tohto ročníka je večerný sprievod bačov a valachov s fakľami, ktorého súčasťou bude vyúčtovanie s majiteľom oviec a zábava pri ľudovej hudbe. „Podobne to prebiehalo aj kedysi počas tradičného mitrovania, nazývaného aj valaské hody, keď sa bačovia a valasi vracali zo salašov do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syry a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev,“ vysvetlila Vargová a dodala, že bohatý folklórny program nebude chýbať ani na tohtoročnom mitrovaní.
Na podujatí sa zúčastnia tiež remeselníci s výrobkami viažucimi sa k pastierstvu, ktorých rady sa tento rok rozšíria aj o ďalších miestnych výrobcov z regiónu a okolia ponúkajúcich med, medovinu a trdelníky. „Okrem toho sú pre návštevníkov pripravené i ďalšie sprievodné aktivity, napríklad výstava oviec či drevených atrakcií pre deti v areáli salaša. V teriakovskom mlyne bude na spestrenie programu prebiehať výstava pod názvom Ovčiari – valasi, remeslo a kultúra,“ načrtla manažérka.
Na nej sa prostredníctvom informačných panelov a rôznych zbierkových predmetov návštevníci oboznámia s históriou valaského chovu oviec na Slovensku a ovčiarstvo sa im predstaví ako špeciálna forma zamestnania, ktorá obohatila ľudovú kultúru na Slovensku.
Foto: ilustračné