Michaela Mozolányová Rôzne

17. november: Ako vnímali Nežnú revolúciu Lučenčania a čo o nej vedia mladí z nášho mesta?

17. november sa blíži. V tento deň si pripomíname dve historické udalosti. Zaspomínajte si na ne spolu s nami a zistite, ako tento deň vnímajú s odstupom času obyvatelia nášho mesta a študenti.

Ilustračný obrázok k článku 17. november: Ako vnímali Nežnú revolúciu Lučenčania a čo o nej vedia mladí z nášho mesta?
Zdroj: TASR

V roku 1939 nacisti v reakcii na demonštrácie československých študentov proti okupácii Československa a proti zabitiu študenta medicíny Jana Opletala, ktorý patril k prvým obetiam fašizmu u nás, uzavreli české vysoké školy, popravili 9 študentov a viac ako 1 000 ich poslali do koncentračných táborov.

Ako spomienku na rozpútanie fašistického teroru proti českým vysokým školám a ich študentom v roku 1939 Medzinárodný zväz študentstva v roku 1941 na manifestácii solidarity s českými študentmi v Londýne vyhlásil 17. november za Medzinárodný deň študentstva.

V roku 1989 si v tento deň študenti v uliciach opäť pripomenuli smrť medika Jana Opletala, zatvorenie vysokých škôl a súčasne protestovali proti komunistickému režimu. Demonštrácia za slobodu a demokraciu v Prahe, ktorá bola potlačená policajnými zložkami, vyvolala solidaritu občanov Československa, ktorí sa postavili proti policajnému násiliu, politickému útlaku a neslobode. Všetky akcie, ktoré sa odohrávali na uliciach, prebiehali pokojnou cestou a vyústili do tzv. „Nežnej revolúcie“ a umožnili slobodné demokratické voľby. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2001 rozhodli, že 17. november bude naším štátnym sviatkom ako Deň boja za slobodu a demokraciu.

My sme sa rozhodli urobiť malú anketu v uliciach nášho mesta a zistiť, ako jeho obyvatelia vnímali 17. november vtedy a teraz s odstupom času. Zároveň sme sa opýtali študentov z nášho mesta, či vedia aký sviatok je 17. novembra a čo sa vlastne dialo.

Ako ste vnímali 17. november vtedy a teraz, s odstupom času? Malo to podľa vás význam?

Anna (55): ,,Vnímam to veľmi pozitívne. Som rada že sa naštartoval prevrat.“

Juliana (60): ,,Veľmi pozitívne. Hlavne tú slobodu vyjadrenia svojho názoru a žiadne prenasledovanie alebo sledovanie v oblasti zamestnania. Určite to malo význam. Každý rok si dokonca zapálim sviečku. Pracujem s deťmi a mládežou a vždy sa zapojím do podujatí, ktoré pripraví študentský parlament a študenti.“

Ľubomír (51) : ,,17. november mi poskytol možnosť rýchlejšieho profesijného rastu, možnosť cestovať po celej Európe, získavať tam skúsenosti. Som spokojný.“

Tibor: (62): ,,Podľa mňa sa zmena neudiala v tom najdôležitejšom: v myslení mnohých ľudí. Na to, ako vidím, je potrebný oveľa dlhší čas.“

Branislav (58): ,,Myslím, že nie je človek na Slovensku, ktorého by táto významná zmena neovplyvnila. Je neodškriepiteľné, že sme si vydobyli slobodu a demokraciu s možnosťou podnikania, cestovania, sebarealizácie a množstva ďalších fantastických vecí. Ale nedá mi, aby som nepovedal, že zmena režimu priniesla aj niektoré tienisté stránky ako zvýšenie kriminality, nárast popularity drog u mladých, obavy zo straty sociálnych istôt, vysokú nezamestnanosť. Celkovo si však myslím, že pozitíva prevažujú nad negatívami.“

A ako dopadla v tejto malej ankete naša lučenecká mládež?

Vedia študenti, čo si 17. novembra pripomíname?

Katarína (18): ,,Deň boja za slobodu a demokraciu. Oslobodenie štátu. Volá sa to aj Nežná revolúcia a boli to protesty na zmenu režimu… Teda demokratického.“

Alex (16): ,,To je boj za slobodu a demokraciu, nie? Ale čo sa dialo, to už neviem…“

Ladislav (17): ,,To je niečo s kľúčami. Ale neviem čo.“

Zuzana (19): ,,Áno, deň boja za slobodu a demokraciu. Pád totalistického režimu?“

Lucia (18): ,,Nežná revolúcia, nie? Ale neviem, možno trepem… Bojovalo sa za demokraciu a slobodu?“

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM