Jakub Forgács Správy

Pri Bystrici otvorili turistickú ATRAKCIU: Čaká vás hľadanie stratených svetov, FOTO

V obci Priechod si otvorenie nového náučného chodníka nenechalo ujsť 140 účastníkov. Čím je zaujímavý?

Ilustračný obrázok k článku Pri Bystrici otvorili turistickú ATRAKCIU: Čaká vás hľadanie stratených svetov, FOTO
6
Galéria

Po stopách predkov sa 1. mája vybrali obyvatelia obce Priechod, ale aj návštevníci z iných kútov Slovenska. „Excelentné počasie prilákalo do krásnej prírody v okolí obce úctyhodných 140 účastníkov. Hojnosť účastníkov sa podarilo nakŕmiť fantastickým gulášom od majstra Jožka Teplana,“ uviedol Jozef Stankoviansky, organizátor akcie.

Vynikajúcu atmosféru podporila aj účasť významných osobností československej archeológie a antropológie, doc. Jarmily Pavelkovej z Prahy a prof. Václava Furmáneka z AÚ SAV Nitra. „Slávnostne otvorili akciu a tiež prispeli svojou odbornou prednáškou pre účastníkov tohto výnimočného stretnutia,“ poznamenal.

Stratené svety

„Bolo potešením sledovať ľudí, ako si užívajú pobyt v prírode a tešia sa aj rozprávaniu o vekoch, ktoré dávno zavial čas. Preto sme samotný chodník nazvali najvýstižnejšími slovami známeho slovenského popularizátora našej histórie a archeológie, Pavla Dvořáka, „Hľadanie stratených svetov“," spomenul Stankoviansky.

Málokto vie, že kataster obce Priechod neďaleko Banskej Bystrice patrí z historicko – archeologického hľadiska k najbohatším lokalitám tohto kraja. Aj preto sa nadšenci a lokálpatrioti z tejto obce, známej hlavne ovčiarstvom a výrobou salašníckeho riadu, rozhodli postaviť dva náučné chodníky k archeologickým lokalitám v katastri obce. Priamo nad obcou, na lokalite „Kopec“, sa nachádzajú pozostatky opevnenia pravdepodobne zo staršej doby železnej (cca 700 – 400 rokov pred n.l.).

Archeologický výskum

Ešte stále dobre viditeľné hradby na juhozápadnej strane kopca sú jedinečným dôkazom činnosti dávnych spoločenstiev v tomto regióne. Bližšie objasniť tieto reálie má podľa slov Stankovianskeho archeologický výskum pre vedecké účely, ktorého prvá etapa by sa mala realizovať v jesenných mesiacoch tohto roka. Projekt vzniká v spolupráci s obcami Priechod a susedných Seliec, kde sa nadšenci histórie na čele s pánom Ondrejom Petrikom taktiež rozhodli objaviť kus svojej histórie a objasniť aj vedecký základ povesti o Starých Selciach, ktoré sa však nevedno kedy „prepadli pod zem“.

Je potešujúce, že aj v súčasnej, nie priam ideálnej spoločenskej a ekonomickej situácii, prejavili predstavitelia oboch obcí pozitívny postoj k tomuto projektu. Dôkazom zmysluplnosti týchto aktivít je práve akcia v Priechode, ktorá prekročila všetky očakávania a potvrdila, že je potrebné a žiadúce vychovávať spoločnosť k rozvoju jej historického povedomia.

Druhý výstup

„Uvedená akcia mala za úlohu, okrem stretnutia priaznivcov turistiky a histórie, upozorniť širokú verejnosť na pripravovaný archeologický výskum. Myslíme, že aj toto je cesta, ako popularizovať našu v mnohom ešte neprebádané dejiny a informovať o výsledkoch bádania našich vedcov.“ povedal spoluorganizátor Ondrej Petrik zo Seliec.

Nakoľko sa organizátorom úplne nepodaril cieľ, aby všetci zúčastnení absolvovali aj druhú trasu po Náučnom chodníku na Kamennú, rozhodli sa uskutočniť v najbližšej dobe aj druhý výstup na túto, už archeologicky skúmanú lokalitu zo záveru doby železnej.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Hľadanie stratených svetov pri Priechode
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM