Pozor na čerstvé syry: Na Slovensku potvrdili takmer 50 prípadov kliešťovej encefalitídy
Túto sezónu evidujú zvýšený počet kliešťovej encefalitídy po požití rizikových výrobkov. Ide najmä o nepasterizovaný čerstvý syr, oštiepok, nite a pitie čerstvého mlieka.
Za ostatné roky zaznamenali v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK), podobne ako v Žilinskom, najvyššiu chorobnosť na kliešťovú encefalitídu (KE).
K utorku bolo na Slovensku hlásených 47 prípadov, z toho takmer polovica sa infikovala v rámci BBSK.
Pre TASR to v utorok uviedla Jana Kerlik z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
Prečítajte si tiež
Rizikové výrobky
„Popri zaklieštení je možné nakaziť sa konzumáciou nepasterizovaných mliečnych výrobkov kozieho a ovčieho pôvodu. Túto sezónu evidujeme zvýšený počet KE práve po požití rizikových výrobkov. Ide najmä o nepasterizovaný čerstvý syr, oštiepok, nite a pitie čerstvého mlieka,“ konštatovala Kerlik.
Odborníci z RÚVZ upozorňujú ľudí, obľubujúcich konzumáciu salašníckych mliečnych produktov, aby mysleli na riziko infekcie najmä v týchto mesiacoch počas najvyššej aktivity kliešťov.
Zdravotné následky
Prekonanie zápalu mozgu môže mať rôzne dlhodobé zdravotné následky, niektoré prípady končia aj úmrtím. To platí obzvlášť u osôb s oslabenou imunitou a u starších ľudí.
„Ak sa nechcú vzdať obľúbených mliečnych výrobkov, existujú dve cesty prevencie. Jednou je očkovanie proti KE, druhou možnosťou je vystaviť rizikový mliečny výrobok teplote aspoň 70 stupňov Celzia,“ zdôraznila Kerlik.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné